KVÍZ: Ako dobre ovládate pravidlá etikety? Na týchto 10 otázok vie správne odpovedať len skutočný expert

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Pravidlá etikety by mal ovládať každý z nás. Nie určite všetky, ale je pár takých, ktoré slušne vychovaný človek využíva každý deň a  zrejme si to ani neuvedomuje. Pri niektorých príležitostiach však musíte dodržiavať pravidlá, ktoré si daná príležitosť vyžaduje. Vyznáte sa v etikete?

Vedeli ste napríklad to, že muž by nikdy nemal žene niesť jej kabelku? Tú by si mala vždy nosiť sama. Ak však ide o kabát alebo bundu v divadle, či v reštaurácii, o to by sa už postarať mal. Ak chcete zistiť, ako dobre ovládate pravidlá slušného správania, otestujte sa v našom dnešnom kvíze.

Kde zvyčajne sedí pri stole hostiteľ?

Foto: unsplash

Ak hostiteľ neurčil miesta na sedenie, mali by ste počkať, kým vás neusadí. Za normálnych okolností býva zvykom, že hostiteľ sedí za vrchom stola, miesta okolo neho sú vyhradené pre najvýznamnejších hostí. Na konci stola sedia deti a mladí ľudia.

Čo máme urobiť, keď nám náhodou spadne príbor pod stôl?

Foto: unsplash

Príbor, ktorý ste už použili určite nedávajte na stôl alebo obrus. Ak ho chcete položiť nechajte ho iba na tanieri.

Kto by mal podľa etikety platiť prvý účet?

Foto: unsplash

Podľa etikety by mal účet prvý platiť muž. Žena by sa o účet vôbec nemala zaujímať. Je nevhodné ponúkať zaplatenie alebo rozdelenie. Ak chce ukázať, že je finančne nezávislá, môže čašníka dopredu požiadať, aby účet rozdelil.

Kde by mali byť počas večere špáradlá?

Foto: unsplash

Špáradlá by mali byť umiestnené pri umývadle v kúpeľni a nie na stole. Použiť by sme ich mali iba v tejto miestnosti.

Kam máte po príchode do reštaurácie dať svoju kabelku?

Foto: unsplash

Ak je kabelka malá (listová), môžete ju nechať na stole. Ak je väčšia, najlepšie je, keď je na stoličke vedľa vás alebo za vami. Za žiadnych okolností nedávajte kabelku na zem. Nielen, že takto ohrozíte cennosti, ktoré v nej máte, ale môže sa stať, že sa niekto o vašu zabudnutú kabelku potkne.

Ako by ste mali správne nalievať víno?

Foto: unsplash

Čo by ste mali urobiť s mobilom po príchode do reštaurácie?

Foto: unsplash

Keď prichádzate do reštaurácie s mobilom v ruke, mali by ste ho dať okamžite do kabelky, keď príde človek, s ktorým obedujete, poprípade ho dať do kabelky hneď, keď si sadnete. Je neslušné položiť mobil na stôl a už vôbec by ste nemali počas stretnutia s niekým ťukať do telefónu. Ak očakávate nejaký dôležitý telefonát, môžete na to upozorniť človeka, s ktorým ste sa stretli.

Ako by ste mali správne jesť pečivo?

Foto: unsplash

Čo sa týka jedenia pečiva, ľudia robia taktiež chybu a celý kus si vkladajú do úst. Po správnosti by ste si ho mali trhať na kúsky a tie vkladať po jednom do úst. Mľaskanie a chrúmanie je taktiež nevhodné.

Ako by ste mali správne krájať jedlo?

Foto: unsplash

Určite si jedlo hneď nekrájajte na malé kusy. Okrem toho, že vám jedlo skôr vychladne, stratí aj skôr chuť. Jedlo krájajte vždy postupne, pričom po odkrojení kúska ho hneď zjedzte.

Aká je európska etiketa používania príbora?

Foto: unsplash

Existujú dve pravidlá etikety používania príborov a to európska a americká. Podľa európskej etikety by ste počas jedenia vôbec nemali položiť príbor na stôl. Americká etiketa povoľuje položiť nôž na stranu taniera a potom si preložiť vidličku do pravej ruky.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: