Lekári varujú: Znamienka by sme nemali podceňovať! Naučte sa rozpoznať zdravé znamienka od tých, ktoré spôsobujú rakovinu

Lucia Mužlová

Vedeli ste, že koža je najväčším orgánom ľudského tela? Mnohí ľudia však starostlivosť o pokožku zanedbávajú, na čo môžu veľmi nepekne doplatiť. Koža je taktiež dôležitá na to, aby sme prežili. Reguluje teplotu, chráni nás a preto by sme mali chrániť aj my ju.

Len zriedka sa však o pokožku staráme s takým rešpektom ako by sme mali. Modriny, pľuzgiere, spálená koža od slnka a drobné ranky a popáleniny, to všetko zažíva každý deň! Je tu však spôsob, ako nám to pokožka vracia, resp. nám vysiela varovné signály.

Materské znamienka, obyčajné vypuklé ale aj ploché znamienka či pehy nás na prvý pohľad nezaujímajú a nevenujeme im veľkú pozornosť. V niektorých prípadoch sa však môže jednať o nebezpečné melanómy, čo je tá najnebezpečnejšia forma rakoviny kože.

Podľa organizácie Skin Cancer Foundation zomrie každých 57 minút jeden človek na následky melanómu. Ak ste počas života utrpeli popáleniny, alebo ste sa vážne spálili na slnku, šanca sa zdvojnásobuje. Existujú však spôsoby, ako vykonať prevenciu. Všetko, čo sa musíte naučiť je „abeceda“.

Samozrejme upozorňujeme, že ak máte akékoľvek pochybnosti, je potrebné včas navštíviť lekára.

„A“ ako asymetria

onlinedermclinic.com

Normálne zdravé znamienka sú väčšinou veľmi symetrické. To znamená, že keď si cez znamienko nakreslíte pomyselnú čiaru, obe časti budú takmer na vlas rovnaké.

Ak sa však na koži vyskytuje melanóm, znamienko má nepravidelný tvar, môže byť asymetrické, mať vypuklý tvar a určite by ste ho mali konzultovať s odborníkom.

„B“ ako border, čiže ohraničenie

onlinedermclinic.com

Zdravé znamienka majú okraje hladké. Majú jasné obrysy a sú jasne definované, teda majú pravidelný a jasný tvar.

Problémové znamienka sú vrúbkované, nerovnomerné a niekedy môžu mať rozpyté okraje. Nemajú jasný tvar.

„C“ ako farba (color)

onlinedermclinic.com

Zdravé znamienka sú väčšinou hnedej farby. Ich farba by mala byť na celom povrchu konzistentná a teda by nemali byť fľakaté.

Keď sa jedná o melanóm, vieme ho identifikovať tak, že má výrazne iné zafarbenie a môže mať rôzne odtiene. Nerovnomerné rozloženie farieb môže byť príznakom rakovinového ochorenia.

„D“ ako priemer

onlinedermclinic.com

Zdravé znamienka nebývajú spravidla väčšie ako guma na ceruzke. Materské znamienka však bývajú niekedy väčšie. Klasické by mali mať priemer 6 milimetrov a menej.

Ak sa vaše znamienko zväčšilo alebo je neprimerane veľké, vyhľadajte odbornú pomoc.

„E“ ako zmena

onlinedermclinic.com

Ak ste si všimli, že sa vaše znamienko zmenilo a teda zmenilo tvar, veľkosť alebo zafarbenie, môže sa jednať o melanóm.

Ak dokážete včasne identifikovať zmenu vášho znamienka a navštívite lekára, môže vám to zachrániť život. Nikdy znamienka nezanedbávajte a vždy vyhľadajte lekársku pomoc.

Toto sú veci, ktoré môžete urobiť pre ochranu svojej pokožky

Začnite tým, že sa každý deň aj počas leta a aj počas zimy budete natierať krémom s vysokým SPF. Minimálna hodnota by mala byť SPF 15 a ani to vám nezaručuje dokonalú a plnohodnotnú ochranu. UVA a UVB žiarenia sú pre pokožku škodlivé, preto nikdy nezabúdajte na ochranu.

Skúste sa vyhýbať soláriám, kde ste tomuto žiarenia priamo vystavení. Soláriá spôsobujú predčasné starnutie pokožky a príliš extrémne a časté návštevy solária môžu spôsobiť rakovinu.

Skúmajte svoje telo. Melanóm sa môže vyskytovať naozaj kdekoľvek, dokonca aj medzi prstami na nohe, kde by vás nenapadlo sa pozrieť.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť je chodiť na preventívne prehliadky aspoň raz ročne a vždy keď zbadáte zmenu, lekára vyhľadať. Verím, že vám pár znamienok nestojí za vážnu chorobu, ktorú môžete no nemusíte mať.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), littlethings.com

Najnovšie články