Lekárka zo Slovenska zdieľala ostrý status: Nie sme pripravení, nemáme rúška, nemáme respirátory a ani dezinfekčné roztoky

Hyriaková Kristína

Foto: pxfuel

Za posledné dni sme sa stali svedkom mnohých útokov a nápadov zo všetkých strán. Dôvodom je jednoznačne panika okolo koronavírusu a ľudia, ktorí píšu o svojich skúsenostiach a zážitkoch s info linkou, ale aj so samotnými lekármi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Valí sa to na nás z každej strany. Počúvame o tom z médií, ľudia o tom rozprávajú v obchodoch aj autobusoch. Nikto poriadne nevie, aká je skutočne situácia na Slovensku a ani to, čo je pravda. Informácií je veľa, odborníkov taktiež a všetkým v podstate zostáva len vybrať si, čomu budú veriť. Na jednej strane ľudí strašia, na druhej strane hovoria, aby sme nešírili paniku a zbytočne sa nestresovali. Zachovať chladnú hlavu je však v tomto období to najlepšie riešenie.

Internet znesie veľa

FOTO TASR – Martin Palkovič

Internet je obrovský priestor, ktorý ľuďom ponúka možnosť vyjadriť sa a ukázať svoj pohľad a svoj názor. Takéto informácie sa však veľmi ťažko selektujú a ak nechceme zostať zaujatí, mali by sme všetko brať s odstupom. Na stránke Nekŕmte nás odpadom sa môžete dočítať rôzne informácie ohľadom koronavírusu. Vyjadrujú sa ľudia, ktorí majú zlé skúsenosti s lekármi, taktiež však aj samotní lekári, ktorí sa snažia urobiť všetko preto, aby ľudí upokojili.

Trpezlivosť je dôležitá

Kvôli koronavírusu sa rušia všetky kultúrne aj športové podujatia, na dva týždne sa nebudú slúžiť ani sväté omše. Na internete sa počas pár dní objavilo skutočne množstvo príspevkov a statusov. Chcem všetkých ubezpečiť, že my lekári prvého kontaktu urobíme všetko preto, aby sme riziko rozšírenia koronavírusu COVID-19 eliminovali. Žiadame len trpezlivosť. Opatrenia, ktoré štát prijíma sú nové a viaceré z nich sa len postupne uvádzajú do života,“ napísala jedna neznáma lekárka na Facebooku.

Ako reagujú lekári?

Foto: TASR/AP

 „Mohla by som zavrieť ordináciu, veď prečo mám riskovať vlastné zdravie. Ale som lekárka a tak podobne ako mnohí moji kolegovia som ordinovala aj bez akejkoľvek zmysluplnej ochrany. V priebehu dňa som vyšetrila asi 40 pacientov. Pritom som ďalších asi 30 pacientov riešila telefónom. Ani jeden z volajúcich nebol v akútnom stave. Niekto chcel informáciu, najmä staršie pacientky skôr upokojenie a ubezpečenie. Chcem vás všetkých poprosiť, nepíšte hneď kolabujúce statusy na Facebook, keď sa okamžite nedovoláte, niekedy sa proste fakt nedá dvihnúť hneď. V takomto čase najmä zvážte či je váš problém naozaj akútny, nepodliehajte panike a nešírte ju na druhých. Ďakujem. Som presvedčená, že spolu to zvládneme.“

Nedostatok prostriedkov

Ďalšia lekárka podobne opisuje popis toho, ako im v nemocniciach chýbajú rúška či rôzne antibakteriálne prostriedky. „Vôbec nie sme pripravení na vypuknutie koronavírusu, my ako zdravotnícki pracovníci nemáme rúška, nemáme respirátory, pretože nie sú a momentálne nemáme a ani nebudeme mat dezinfekčné roztoky… chorý systém, aby sme my ako zdravotníci pri svojej práci mali šetriť s dezinfekciou rúk. Za chvíľu nebudeme mať čím dezinfikovať ani pacientov, ktorí sú u nás hospitalizovaní.“ Na internete sa rozčuľuje zdravotnícky personál, ale hlavne pacienti a ľudia, ktorí by mohli byť nakazení.

Zlyháva systém?

„Celý ten systém nefunguje. Kamoška má respiračné problémy a včera mala aj teplotu. Robí sprievodkyňu turistom. Hodiny jej trvalo dovolať sa na to číslo, čo nám pán Pellegrini dal a napriek tomu ju vyfakovali s tým, že k nej nikto žiadne stery robiť nepríde, že to má len normálnu chrípku.“ Len málo ľudí vie však v krízových situáciách reagovať a často zvyknú celú situáciu prikrášľovať. Samozrejme, aj doktor a aj pacient sú len ľudia. Majú svoje dni a nálady. Reakcia človeka, ktorý sa bojí, že by mohol mať vírus môže byť prehnaná, no doktor, ktorému denne zavolá desiatka ľudí, tiež môže byť podráždený či unavený.

Foto: TASR/AP

Ľudia šíria rôzne informácie

V prípade učiteľky, ktorá má v súčasnej dobe potvrdenú nákazu koronavírusom, sa na internete taktiež objavil príspevok, ktorý núti ľudí len krútiť hlavou. „Šokoval ju prístup, keď sa vyšetrenia musela doslova domáhať. Zľahčovali jej príznaky i výšku teploty. Musela ich uprosiť. Na vyšetrenie sa musela doviezť po vlastnej osi. Sanitku odmietli poslať! Vraj je len jedna špeciálna na celú Bratislavu. Pani učiteľka nešoféruje, ale je zodpovedná a tak vedela, že ísť MHD nemôže, tak sa rozhodla zavolať taxík. Samozrejme si dala rúšku. Namiesto krvi jej vyšetrenie robili stermi, aj keď takto sa na výsledky čaká dlhšie. Po spomínanom vyšetrení ju poslali domov opäť po vlastnej osi.“

Foto: TASR/AP

Korona vírus tu je, len sa tvárime, že neexistuje

Novinár Samuel Marec na svojom profile na Facebooku vysvetlil, že prípadov ľudí, ktorí majú potvrdenú nákazu koronavírusom nepribúda preto, lebo na Slovensku sa netestuje. „Rozprával som sa dnes s niekoľkými lekármi. Je tak, jak je. Koronavírus u nás prakticky neexistuje, lebo netestujeme. Čo, samozrejme, neznamená, že neexistuje. Len, že netestujeme. Netestujeme preto, že na to nemáme kapacity. To stále neznamená, že neexistuje. Existuje, len stále nemáme ani páru o tom, v akej miere.“ 

Nezatvárajme si oči

Ako sme už niekoľkokrát pripomínali, v prvom rade by sme mali byť všetci zodpovední a netváriť sa, že sa nás to netýka. Je nemysliteľné, aby ľudia zatajovali svoj pobyt v Taliansku. Je taktiež na mieste, aby ľudia zvážili svoje cesty do zahraničia. Tým, že budeme pred hrozbou zatvárať oči, sa jej len tak zo dňa na deň nezbavíme. Keď však budeme voči sebe ohľaduplní a začneme myslieť aj na niekoho iného ako len na seba, môže nás to posunúť. Keby sme však mali povedať len jednu vec, na ktorej sa všetci zhodujú, je to to, že zlyháva systém.

Najnovšie články