Len 13-dňové bábätko zomrelo po nakazení zákerným vírusom. Zdrvení rodičia varujú, na čo si dávať pozor

Lucia Horáková Ešte viac

Kit sa narodil cisárskym rezom v 39. týždni tehotenstva a od narodenia mal problémy s krvným cukrom. Okrem toho dostal bakteriálnu infekciu, na ktorú mu boli podávané antibiotiká, no chlapček začal mať po niekoľkých dňoch príznaky žltačky a žiaľ, svoj boj o život prehral v Detskej nemocnici Evelina v Londýne.

Kit sa narodil ešte v septembri 2017, no po 13. dňoch od narodenia zomrel. Lekári mu nakoniec diagnostikovali infekciu vírusom herpes simplex (HSV), ten istý, ktorý spôsobuje v dospelosti opary. Ochorenie sa u malého bábätka natoľko rozšírilo, že zapríčinilo sepsu a multiorgánové zlyhanie. Maličký Kit sa nestihol ani tešiť zo života a už musel svojich milujúcich rodičov predčasne opustiť.

Podľa odborníkov len vo Veľkej Británii zomrie každý rok na vírusové ochorenia až 65 novorodencov a je preto nevyhnutné, aby sa o probléme začalo viac hovoriť.

U Kita bol vírus spôsobený kontaktom s osobou, ktorá bola prenášačom herpesu, ktorý sa vyskytuje v oblastí úst a tváre. Rodičia nimi neboli, nakoľko nevykazovali príznaky ochorenia, na čo boli aj testovaní, a je preto viac než pravdepodobné, že sa dieťatko nakazilo inou osobou. Do úvahy môžu pripadať aj sestričky alebo lekár.

Rodičia chlapčeka, Sarah Higson a James de Malplaquet sa teraz snažia o závažnosti tohto problému upovedomiť aj verejnosť, aby sa predišlo podobným smrteľným úmrtiam malých bábätok. V roku 2018 založili nadáciu, ktorá sa má v jej počiatku zameriavať na neonatálny opar, no z dlhodobého hľadiska by chceli financovať aj projekty na zistenie ostatných príčin úmrtí novorodencov.

View this post on Instagram

Thank you to everyone walking for Kit on Sunday. Here he is having a good yawn when he had been released from the special care unit and Sarah & James were getting ready to take him home. Little did they know he had already contracted neonatal herpes and died in hospital a week after this. Walking and raising money for the Kit Tarka Foundation will mean we can fund vital research and education of healthcare professionals to make sure the symptoms of neonatal herpes are recognised in time and babies like Kit are saved in the future. If you aren't able to walk but would like to sponsor #teamKTF then please visit mydonate.bt.com/events/ktfwalk2018 . . . . #walkforkit #neonatalherpes #medicalresearch #kittarkafoundation #kittarka #babyloss #neonatalloss #bornhealthy #sponsoredwalk #charity #donate #savinglives #makingadifference #babylossawareness

A post shared by Kit Tarka Foundation (@kittarka) on

Posledný komplexný výskumný projekt zameraný na neonatálny opar sa robil pred viac ako 25 rokmi a i z tohto dôvodu nebolo ochorenie u ich syna dostatočne rýchlo diagnostiované, čo spôsobilo nesprávnu liečbu a následnú smrť chlapčeka. Nadácii sa už podarilo vyzbierať 15 000 libier na nový výskum, ktorý sa tomuto závažnému ochoreniu bude bližšie venovať.

Ako sa môže bábätko nakaziť?

Novorodeniatko je veľmi zraniteľné a veľmi rýchlo sa preto môže nakaziť rôznymi infekciami. Ak máte herpes, mali by ste obzvlášť dávať pozor na tieto zásadné pravidlá:

  • bábätko nebozkávajte a ani sa s ním nemaznajte
  • umývajte si často ruky
  • neberte bábätko na ruky bez dovolenia rodičov

Pozri aj: Zašiel priďaleko a 10-ročného chlapca s autizmom spútal na zemi. Celý svet odsudzuje konanie tohto muža, ktorý je za to zodpovedný

Lucy, kittarkafoundation.org

0
Komentovať (0)