Len 17-ročné dievča prišlo s vynálezom, vďaka ktorému to budú mať ľudia s Parkinsonom a Alzheimerom ľahšie

Hyriaková Kristína

Foto: Youtube VOA News

Mladí ľudia sú neuveriteľne talentovaní. Keď dostanú príležitosť, dokážu úžasné veci. Dôkazom je aj 17-ročná Sofia Lysenko z Ukrajiny, o ktorej informoval portál ForumDaily.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď mala Sofia 3,5 roka, spolu s rodičmi emigrovala z Ukrajiny do USA. Teraz má 17 a vedie rozhovory so zástupcami najväčších farmaceutických spoločností.

Od detstva milovala vedu

Vytvorila makromolekulárneho robota, ktorý dokáže doručiť lieky do mozgových buniek pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Sofiin vynález vyhral prestížnu vedeckú súťaž Google Science Fair. Teraz študuje na škole v Pensylvánii. Od detstva bola veľmi zapálená pre vedu a už na základnej škole premýšľala nad riešením najväčších problémov ľudstva.

V mozgu je veľa prekážok

Pred rokmi bola fascinovaná myšlienkou nájsť spôsob, ako dodať lieky do chorých častí mozgu a obísť všetky prekážky v ľudskom tele. „Problém je v tom, že okolo mozgu je ochranná vrstva, ktorá ho chráni pred vírusmi. Práve preto, keď sa pokúšame do mozgu dostať nejaké lieky, bariéra ich nepustí,“ povedala Sofia vo videu.

Foto: Youtube VOA News

Robot s veľkosťou DNA

Využívajúc znalosti z biológie, programovania, chémie, kódovania, fyziky a matematiky prišla s kapsulou, ktorá má veľkosť DNA a dokáže túto bariéru prekonať. Vynález predstavila na výstave Google Science Fair a zvíťazila na regionálnej úrovni. Robot, ktorého vymyslela bude vnútri ľudského tela schopný vykonávať počítačové výpočty a bude vedieť, kam musí ísť.

Škola jej dala priestor na výskum

Na overenie efektívnosti rozhodnutia školáčka vykonala stovky počítačových experimentov. Najväčšou ťažkosťou pri práci je nedostatok potrebného vybavenia a vedeckej podpory. Snažila sa kontaktovať niekoľko profesorov v USA aj mimo krajiny a hoci ju najprv odmietali, napokon jej škola v Bostone dala priestor na výskum.

Prístup rodičov je skutočne obdivuhodný

Riaditeľ Jeffrey Fecher povedal, že je pre ich školu dôležité, aby aj v deťoch migrantov podporili myšlienku amerického sna. Obdivuhodný je aj prístup jej rodičov, ktorí na jej vzdelávaní určite nešetria. Okrem toho, že sa ju snažia podporiť v jej vynálezoch je tiež členkou šachového krúžku a orchestra.

Mnohí mladí ľudia majú veľmi veľa nápadov, ktoré však nemajú možnosť zrealizovať práve kvôli finančným problémom. Je preto úžasné, keď sa to podarí aspoň niekomu. Vďaka Sofiinmu vynálezu sa podarí pomôcť ľuďom, ktorí majú trápenie s Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou.

Najnovšie články