Len pár dní pred Vianocami oslávi 1 narodeniny. Pred rokom sa narodilo prvé výnimočné dieťa na svete a neuhádnete, čím sa odlišuje

Lucia Mužlová Ešte viac

Aj keď o tom malé dievčatko ešte nevie, o chvíľu oslávi už jeden rok a navždy bude nosiť menovku výnimočné dieťa. Je to z dôvodu, že je stanovila obrovský míľnik v histórii lekárskej starostlivosti. Mamičky, ktoré nemôžu mať deti dostali novú nádej.

V Brazílii sa narodilo prvé dieťa na svete, ktorého matke transplantovali maternicu od mŕtvej darkyne. Zdravé dievčatko sa narodilo vlani v decembri v meste Sao Paulo a vážilo 2,5 kilogramu. Napísala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na štúdiu lekárov zverejnenú v najnovšom čísle odborného časopisu The Lancet.

Foto: unsplash/Aditya Romansa

Lekári maternicu transplantovali v roku 2016 vtedy 32-ročnej žene trpiacej Mayerovým-Rokitanského-Küsterovým-Hauserovým syndrómom (MRKH), kvôli ktorému prišla o maternicu. Vaječníky však mala v poriadku, a preto jej vajíčka pred oplodnením vybrali a potom zmrazili.

Žena začala menštruovať približne šesť týždňov po operácii; oplodnené vajíčka jej implantovali sedem mesiacov po transplantácii. Maternicu jej odstránili po cisárskom reze.

Podľa lekárov sú tieto výsledky dôkazom, že neplodnosť žien je možné liečiť transplantáciou maternice od mŕtvej darkyne, čo „otvára cestu k zdravému tehotenstvu bez potreby živých darcov“.

Doteraz sa uskutočnilo 39 transplantácií materníc od živých darkýň; v 11 prípadoch sa matkám narodilo živé dieťa. Obrovský pokrok lekárov, za ktorý by sme mali byť vďační.

Pozri aj: Iba rok po transplantácii, vyzerá takto úžasne. Chirurgovia sú zaskočení z toho, ako sa muž vďaka novému postupu, rýchlo zotavil

TASR, Lucia M., sciencealert.com

0
Komentovať (0)