Psychológovia sa zhodujú: Ľudia, ktorí často plačú, majú tento typ osobnosti

Zuzana Fulopova

Ešte aj dnes mnohí z nás vnímajú ľudí, ktorí svoje emócie prejavujú plačom za slabých či psychicky labilných. V našej spoločnosti sme jednoducho zvyknutí na to, že plač je výsadou detí. Pravdou ale je, že práve od našich najmenších by sme sa tento bezprostredný prejav emócií mali naučiť, ak si chceme udržať dobré a pevné zdravie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay

Pozitívne účinky sĺz

Mnohí doktori tvrdia, že plač má pozitívne účinky na naše zdravie. Podľa neurológa Williama H. Freya ľudia, ktorí plačú, vedia lepšie zvládať stres. „Plač nie je len ľudskou odpoveďou na smútok či frustráciu, ale je to aj zdravá odpoveď a reakcia nášho teľa. Plač je prirodzený spôsob, ako znížiť emocionálny stres, ktorý nie je kontrolovaný a má negatívne účinky na telo vrátane zvýšeného rizika kardiovaskulárnych ochorení a iných typov stresových poruch,“ tvrdí neurológ.

pixabay

Rôzne štúdie zistili, že emocionálne slzy obsahujú vyššie hladiny stresových hormónov. „Plač aktivuje telo zdravým spôsobom,“ tvrdí klinický psychológ Stephen Sideroff. „Stres zvyšuje napätie a napína svaly, takže keď kričíme a plačeme, prirodzene uvoľníme časť z toho. Plač aktivuje nervový systém a obnovuje telo do stavu rovnováhy,“ tvrdí Sideroff. V zahraničí dokonca existujú podporné terapeutické skupiny, kde máte priestor vyjadriť svoje emócie. „Je to dobrý nápad, pretože človek si potvrdí, že plač je niečo, čo je v poriadku a tieto skupiny mu uľahčia dať voľný priechod svojim emóciám,“ dodáva psychológ.

pixabay

Nebojme sa svojich emócií

Prejav emócií prostredníctvom plaču vám pomôže zvládnuť bolesť, ktorá by sa mohla neskôr prejaviť v oveľa horšej forme a vyústiť do depresií. Dokonca tým, že nepotlačíme v sebe emócie sa viac otvoríme samy sebe, vidíme problémy jasnejšie, čo nám zároveň umožňuje premýšľať o nich a nájsť na ne odpovede. Zároveň slzami vyplavíme všetky negatívne pocity, preto sa nebojme dať im voľný priebeh. Je to niečo ako prvá terapia k uzdraveniu.

pixabay

Navyše slzy môžu liečiť nielen po psychickej stránke, ale aj telesnej. Pri tomto procese sa uvoľňujú zároveň hormóny, vďaka ktorým sa telo bude cítiť lepšie. Plač totižto stimuluje produkciu endorfínov, ktoré nazývame hormóny šťastia. Rovnako ako šport, aj plač znižuje úzkosť, zlepšuje náladu, dodáva telu a mysli pokoj a harmóniu, teda prirodzene lieči.

Ak vidíme, nie nadarmo sa vraví, že slzy liečia. Nebojme sa prejaviť svoje emócie a naše zdravie sa nám poďakuje. A čo si myslíte vy o ľuďoch, ktorí často plačú? Podeľte sa s nami na túto tému.

Pozri aj: Za týchto 10 rád by ste si u psychológa zaplatili veľké peniaze, no my vám ich prezradíme úplne zadarmo

                                                                                                                           Zuzu, labioguia.com

Najnovšie články