Ľudia sú zhrození z vyjadrenia školy. Tento malý chlapec si má dať ostrihať vlasy alebo začať nosiť šaty

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: pexels

Často sa stretávame so stereotypmi, čo sa týka výzoru. Začína to už pri malých deťoch a dôkazom je aj príbeh, o ktorom informoval portál Ladbible. Jej vnukovi v škole povedali, že sa má ostrihať alebo začať nosiť šaty.

Randi Woodley je zákonnou zástupkyňou štvorročného Michaela Trimblea. Tvrdí, že ju zavolali do školy, aby prediskutovala chlapcov „nevhodný“ účes. Podľa jej slov jej vedúci školy Tatum Independent School District, JP Richardson povedal, že by mala chlapcovi vlasy odstrihnúť alebo mu ich zapnúť, či dokonca obliecť ho do šiat a poslať ho do školy ako dievča.

Vlasy sú prirodzené

Randi zdieľala na Facebooku príspevok o malom Michaelovi už v auguste a povedala, že určite chlapcovi strihať vlasy nebude. Chlapcove vlasy vraj označili za rozptyľujúce, z čoho zostala naozaj prekvapená. „Bola som tým úplne zmätená. Sú to jeho prirodzené vlasy, žiadne farbenie ani predlžovanie. Proste jeho prirodzené vlasy.“

Získala si veľa podpory

Príspevok získal veľmi veľa podpory od ostatných rodičov a mnohí ho zdieľali a snažili sa dostať ho čo najviac do povedomia. To sa im aj podarilo, pretože o Randi písalo veľmi veľa svetových médií. Rodinná priateľka Rachel Rave vytvorila petíciu, pretože aj keď Michaelova babička vlasy zaplietla do vrkôčikov, stále to predstavovalo problém a nebolo to prijateľné.

Nepomohli ani vrkôčiky

Uvádza sa to dokonca aj priamo v petícii. „Randi, jeho babička, nechala vlasy zapliesť. Hádajte čo? Teraz je problém aj to.“ Škola pravdepodobne jednoducho trvala na tom, aby boli vlasy ostrihané. Petícia má však viac ako 6500 podpisov. Čo sa týka oficiálnej politiky školy v rámci celkovej úpravy žiakov, znie: „Vlasy študenta musia byť vždy čisté a udržiavané a nesmú brániť videniu. Žiadny extrémny štýl alebo farby (neónové atď). Je povolená len prírodná farba vlasov. Vo vlasoch nie sú povolené žiadne symboly, písmená a extrémne vzory.“

Je politika školy diskriminačná?

Ďalej uvádzajú, že študenti mužského pohlavia nemajú povolené žiadne chvosty a ďalšie populárne vlasové štýly. Dĺžka vlasov podľa kódexu nesmie byť dlhšia ako po horný okraj goliera. Podľa Randi sú však pravidlá veľmi diskriminačné hlavne voči čiernym deťom a určite sa nevzdá. Chce byť na každom zasadnutí školskej rady a bojovať za to, aby zmenili pravidlá.

Pre černochov predstavujú vlasy súčasť ich kultúry a možnosti sebaprezentovania. Keď je však škola veľmi konzervatívna, je jasné, že je namieste rešpektovať pravidlá, reakcia však bola určite prehnaná. Čo si o tom celom myslíte vy?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: