Ľudia vo veľkom prestávajú nakupovať oblečenie v klasických obchodoch. Keď zistíte prečo, začnete tak robiť tiež

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Časy, kedy boli second handy alebo nákupy z druhej ruky považované za znak zlého vkusu a chudoby sú už dávno preč. Momentálne sú sekáče veľmi obľúbené a čoraz viac ľudí si radšej zvolí takúto formu nakupovania pred klasickými obchodmi. Obľube sa tešia po celom svete a nakupovať v nich určite nie je hanba.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď zájdete do second handu, často môžete nájsť kúsok, ktorý v obchodoch nenájdete. Vybrať si môžete medzi mainstreamovými značkami, obyčajnými dokonca aj ušitými kúskami a taktiež odevmi značiek, ktoré sa u nás bežne nevyskytujú. Skvelou správou je, že v slovenských mestách pribudli aj kontajnery siete Humana, do ktorých môžete nepotrebné oblečenie odniesť aj vy. Potom sa použiteľné kúsky objavia v predajniach alebo putujú na pomoc tým, ktorí to potrebujú najviac.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HUMANA PORTUGAL (@humana_secondhand_pt) on

Hitom sú aj takzvané swapy alebo pop upy, ktoré sa konajú taktiež v rôznych slovenských miestach. Je to príležitosť priniesť ale aj odniesť si pekné kúsky. Poďme ale späť k second handom. Samozrejme nevýhoda pri takomto nákupe je jasná. Vec už bola nosená, potrebujete si ju starostlivo vyskúšať, skontrolovať a hlavne, najskôr ju musíte medzi tým všetkým oblečením nájsť. To sú však jediné menšie nevýhody, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dépôt Vente (@deuxiemecomptoir) on

Oblečenie je za dostupné ceny, často je kvalitnejšie ako v bežných obchodoch a nájdete tu veľa nadčasových kúskov, ktoré môžete následne nosiť celé roky. Strávený čas v second hande teda určite stojí za to. Z hľadiska módy môžeme ľudí rozdeliť na dve základné skupiny. Tí, čo sa riadia najnovšími módnymi trendami a potrebujú si každý odskúšať vo svojom šatníku a tých, ktorí pre takéto nakupovanie nemajú porozumenie. Práve pre tých je ideálne nakupovať v second handoch. Navyše, za oblečenie tak ušetríte neskutočné peniaze.

Často sa stáva, že v second hande si kúpime vec z kvalitného materiálu, ktorú potom dáme prešiť krajčírke alebo šikovnejšej mamine. Kedysi boli látky kvalitnejšie, vydržali dlhšie a jednoducho sa nám nezunovali po mesiaci nosenia. Práve tu je príležitosť pre tých kreatívnejších z nás. Skúste v sekáči pohľadať kúsky, ktoré možno nevynosíte v tom stave, v akom ich zakúpite, no môžete s nimi pracovať. V tomto prípade sú second handy naozaj truhlice plné pokladov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alena Tran (@allyctran) on

Ďalšou pozitívnou správou pre vás môže byť to, že nakupovaním v sekáčoch nepodporujete rýchly módny priemysel a tzv. fast fashion. Túto tému sme bližšie rozobrali v tomto článku. Veľkým vzorom by nám mohla byť aj pani učiteľka, ktorá si vyskúšala zaujímavý experiment, ktorým dala jasne najavo svoj postoj k najznámejším módnym značkám, ktoré šijú nové kolekcie každý týždeň. 100 dní nosila len jedny a tie isté šaty.

Sekáče oceňujú aj mamičky, ktoré majú malé deti. Tie zo všetkého rýchlo vyrastú, často si oblečenie ušpinia. V tomto prípade je vyhadzovanie peňazí za nové a ešte aj značkové veci naozaj nezmyselné. Zrejme ani vy nebudete mať pochopenie pre mladé maminy, ktoré potrebujú, aby ich deti chodili v značkovom. Značkové, neznačkové, deti vyrastú rovnako rýchlo a tiež sú to stále len deti, ktoré sa jednoducho hrajú v piesku a na tráve a s fľakmi treba rátať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Mole (@the_mole_80) on

Na záver by sme len opäť dodali, že chodiť nakupovať do second handov nie je žiadna hanba, práve naopak. Dnes je to jednoducho moderné a štýlové. Len si predstavte ten výraz vašej kolegyne, ktorá vám pochváli blúzku a vy jej poviete, že stála 50 centov a je zo sekáča. Možno ju inšpirujete tiež a nabudúce sa na nákupy vydáte spolu.

Najnovšie články