TOP rastlina dnešnej doby. Odstráni suchú kožu, umyjete s ňou riad a vynikajúco funguje aj na leštenie okien

Monika Miková

Foto: flickr

Máte problémy s pokožkou pri používaní syntetických materiálov? Chceli by ste do upratovania kuchyne a kúpelne zaviesť viac ekológie? Vaše riešenie sa volá lufa. Že ste o lufe nikdy nepočuli? Nevadí, prečítajte si náš článok a dozviete sa viac.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vie et Cie (@vieetcie) on

Čo vlastne lufa je?

Lufa valcovitá (Luffa cylindrica) je popínavá rastlina z čeľade tekvicovité. Svojim vzhľadom teda nápadne pripomína dlhú tekvicu, či uhorku. V jej vnútri sa nachádzajú tvrdé semená čiernej farby. Má tropický pôvod, pričom jej korene siahajú do oblasti Egypta, Indie (Arábie). Rastom pripomína liany s tmavozelenými popínavými listami a plodmi podobnými spomínaným uhorkám. V Ázii a Afrike ju pestujú ako zeleninu, no v Paraguaji rastie ako burina. Boli zaznamenané pokusy o výstavbu obydlí z tohto materiálu.

Pestovanie

Lufa rastie celé storočia hlavne v tropických oblastiach, ale vypestovať si ju môžete aj doma. Združenie pestovateliek v Čechách odporúča vytvoriť priestor pre podporu, na ktorú sa rastlina môže upínať.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Verde en Cancún (@verdeencancun) on

Obľubuje teplé a slnečné stanoviská v záhrade. Sadiť ju môžete v období, keď vysádzate aj paradajky (začiatkom mája). Doprajte jej i dostatočné množstvo vody. Prvé ovocie na nej spozorujete cca po 8 týždňoch. Plody majú priemer 2,5 cm až 5 cm a sú jedlé.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kate Bartel (@reshape_official) on

Keď plod dosiahne hrúbku viac ako 5 cm, začne sa v jeho vnútri tvoriť špongia. Neodporúča sa ho vtedy konzumovať, pretože je tvrdý. Nechajte ho rásť čo najdlhšie, ideálne do prvých mrazov, alebo kým nezhnedne. Po jeho prezretí získate nielen špongiu, ale aj semienka na ďalšie sadenie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Raman Narayanan (@narayanan.raman) on

Vyzreté plody sa po zbere ponoria do pohárov s prúdiacou vodou, ktorá naruší obaly rastlín a pomôže vyplaviť semená s dužinou. Zostanú vám len pevné vlákna, ktoré sa sušia na slniečku. V suchom stave lufa predstavuje tvrdú a drsnú hmotu, ktorá po namočení zmäkne. Potom môžete jednoducho prevliecť šnúrku, či využiť rastlinu iným spôsobom.

Kuchyňa a kúpeľňa

Prírodná špongia sa dá použiť na čistenie akéhokoľvek povrchu. Jej najznámejšie použite je však v kuchyni namiesto drôtenky. Umyjete ňou riad od krištáľových pohárov, súpravy tanierov z porcelánu až po prihorený liatinový hrniec. Je vhodná i na vyčistenie drezu, umytie stola a kuchynskej linky. V kúpeľni ňou môžete umyť jemný povrch zrkadla, zanesené kohútiky na umývadle a iné drobnosti. Lufa rôzny povrch nepoškriabe, ani nezanechá škvrny.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by prijemneveci (@prijemneveci) on

Po použití ju jednoducho opláchnite horúcou vodou a nechajte vyschnúť. Výhodou je dlhšia životnosť a neudržiavanie baktérií ako je to v prípade syntetických drôteniek. Navyše nezaťažuje prírodu, lebo sa sama rozloží.

Kde ju kúpiť?

Kde prírodnú špongiu kúpite? U nás ju ponúka napríklad Dm drogéria  približne v hodnote 7 eur. Dostupná je aj na internete, kde ju kúpite za pomerne nižšiu cenu. Vypestovať si ju môžete aj doma už spomínaným spôsobom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sur la jaboneria _Puerto Varas (@surlajaboneria) on

Pri dobrej starostlivosti vám drôtenka vydrží až tri mesiace, narozdiel od klasickej syntetickej, ktorá sa za pár dní rozpadne. Jej cena je teda porovnateľná so syntetickými produktmi, ktoré však výrazne zaťažujú životné prostredie.

Jedlo

Plody lufy chutia podobne ako šalátové uhorky. Zbierať ich môžete keď sú tmavozelené a ich hrúbka dosiahne 4 cm. Na dotyk však nesmú byť mäkké. Ak ich zasadíte koncom mája, zbierať ich môžete už v júni. Pokrájať mladú rastlinku môžete do šalátov, alebo si z nej pripraviť zeleninové rezance. Skvelo chutí aj tepelne upravená. Ak ju na panvici s olejom zľahka pražíte s trochou korenia a soli. Pripravíte si tak ľahkú zeleninovú večeru. Zmes môžete zaliať dvoma vajíčkami a máte skvelú omeletu. Výborná je aj grilovaná lufa, ktorá sa hodí ako príloha k mäsu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erina Law (@erina_law) on

Kozmetika

Lufa je výborná na umývanie tela a peeling tela. Dá sa použiť dokonca i na sucho. Suchý peeling prekrví pokožku a dopraje jej radikálnu očistu. Používajte ju však vždy veľmi jemne, aby ste sa nepoškriabali.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eko Butik (@eko_butik_bardejov1) on

Pomáha pri boji s celulitídou, či starostlivosťou o tvár, najmä pri pleti s akné. Nesmie však ísť o zapálené vyrážky. Hrozí nebezpečenstvo rozšírenia na celú tvár. Použite ju na masírovanie chodidiel, odstránite tak odumretú kožu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Everuse Tienda Online (@everuseshop) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kohoutek ve dvoře (@kohoutek_ve_dvore) on

Najnovšie články