Majú deti a aj niektorí dospelí. Vedci zrejme objavili ďalší z príznakov ochorenia COVID-19

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pexels

Odkedy počet nakazených ľudí na COVID-19 všade na svete stúpa, ľudia si všímajú každý jeden príznak, ktorý sa masívne objaví. Najnovšie mnohých ľudí prekvapilo zistenie, že koronavírus sa môže objaviť aj na koži.

Portál IflScience informoval o tom, že mnohí ľudia si všimli na nohách drobné vyrážky, podobné osýpkam. Vyskytujú sa predovšetkým u detí a mladých ľudí a prejavujú sa ešte predtým, než sa objavia ďalšie príznaky koronavírusu, resp. ochorenia COVID-19. Zdá sa teda, že aj to môže byť znakom tohto ochorenia.

V mnohých prípadoch sa objavili problémy

Toto kuriózne zistenie sa objavilo v mnohých prípadoch v Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Práve v Španielsku je celé množstvo pacientov, u ktorých sa tieto zvláštne vyrážky objavili. Zdá sa, že sú sfarbené do purpurova a veľmi podobné ovčím kiahňam alebo aj bradaviciam či vredom. Vyskytujú sa okolo prstov na nohách a hoja sa väčšinou bez toho, aby zanechali na pokožke nejakú stopu.

Vyzýva ľudí k ostražitosti

“Rada pediatrov vyzýva svoje kolégiá a ich členov, aby boli veľmi ostražití, pretože to môže byť príznak COVID-19 a jeho identifikácia môže zabrániť šíreniu,” napísala rada. Tá chce ďalej sprostredkovať rodičom a mnohým ďalším upokojenie a len ich informovať o tom, že by mali monitorovať výskyt ďalších dôležitých symptómov, ako sú kašeľ, horúčka a ťažkosti s dýchaním.

Zatiaľ sú dôležité iné príznaky

Medzinárodná federácia pedikérov zase opakovala svoje zistenia, kedy popisovala 13-ročného chlapca, u ktorého sa dané vyrážky objavili. Mali priemer 5 až 15 milimetrov. O dva dni neskôr sa u chlapca objavila horúčka, bolesť svalov aj bolesti hlavy a intenzívne svrbenie a pálenie na nohe, ktoré trvalo viac ako týždeň. Lekári však nedokázali potvrdiť, či to bolo skutočne spôsobené koronavírusom.

Prípad sa týkal celej rodiny

Tvrdia však, že je to pravdepodobné, keďže jeho matka aj sestra pozorovali rovnaké príznaky na sebe. Štúdie v Taliansku nakoniec ukázali, že jedna pätina pacientov s koronavírusom vykazuje nejakú formu kožných prejavov. Aj keď sú tieto zistenia nové a je potrebné ich bližšie skúmať, je dôležité varovať ľudí, aby si všímali aj tieto znaky.

Zbytočne nepanikárte

Upozorňujú na to, aby ľudia nepanikárili a hlavne nerobili unáhlené závery, dokým nemajú aj ďalšie príznaky koronavírusu. Je však dobré, keď to kontaktujú s odborníkmi, napríklad zavolali kožnému lekárovi a poslali mu fotografie vyrážky. Určite si návštevu nemocnice odložte len v prípade núdze.

3
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: