Majú viac protilátok na koronavírus mladší alebo starší ľudia? Vedci majú odpoveď, ktorá vás prekvapí

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

O protilátkach proti koronavírusu sa hovorí naozaj veľmi veľa. Kým niektorí si myslia, že je to len marketingový ťah, druhí ľudia kvôli veľkému množstvu protilátok váhajú s očkovaním. 

Portál TVnoviny zverejnil štúdiu, ktorá bola uverejnená v odbornom časopise Scientific Reports. V nej sa vedci pokúšali zistiť či očkovanie alebo nakazenie koronavírusom, vedie k tvorbe väčšieho počtu protilátok. Podľa výsledkov ľudia, ktorí sú očkovaní vakcínou Pfizer alebo AstraZeneca majú hladinu protilátok vyššiu ako ľudia, ktorí ochorenie len prekonali.

FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Ako je to s vekom?

Ak niekto prekonal koronavírus v ľahkej forme a nechal sa zaočkovať, výška protilátok je dvojnásobná v porovnaní s neočkovaným človekom, ktorý si taktiež prešiel koronavírusom. Mnohých ľudí však prekvapil v prvom rade vek. Podľa vedcov všetci ľudia, ktorí boli nakazení koronavírusom mali protilátky, avšak u starších ľudí sa ich vytvorilo viac, než u ľudí mladších ako 50 rokov. Mnohí si pritom myslia, že práve mladší ľudia koronavírus znášajú lepšie a vytvorí sa im aj oveľa viac protilátok.

Zaujímavosťou tiež je, že protilátky, ktoré sa vytvorili proti alfa variantu dokázali ľudí chrániť aj proti tým variantom, ktoré sa objavili v ďalších vlnách, teda proti bete, delte a aj game. Účinnosť však bola nižšia, medzi 30 až 50 percent.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: