Mám 30, nikdy nechcem byť matkou a už mám plné zuby ľudí, ktorí sa ma na to neustále pýtajú

Kristína Hagarová Ja žena

Foto: unsplash

V minulosti sme neustále žili ovplyvnení stereotypmi. Existovali životné štandardy, ktorých sme sa museli držať a bola hanba vybočovať z radu. Dnes však mnohí ľudia nežijú predstavou toho, ako by sa mali správať a čo by mali chcieť.

Jednou zo základných vecí, ktoré sa od žien očakávajú je to, že jedného dňa bude mať deti. Pravdou však je, že nie každá osoba ženského pohlavia túži po tom, že sa raz stane matkou. Keď máte 20 a poviete nahlas vetu: “Nikdy nechcem mať deti,” mnohí ľudia nad vami len mávnu rukou. Odpoveď na to je: “Si mladá, to si ešte rozmyslíš.” Poprípade aj: “Pochopíš, keď budeš mať správneho partnera.”

Nevhodná otázka

Potom zrazu máte 30 alebo nebodaj 35 a všetci sa vás pýtajú na to, kedy budete mať deti. Nielen, že je to úplne nevhodná otázka, ktorá sa môže dotknúť človeka, ktorý by deti chcel, no nemôže ich mať. Je to niečo, čo sa očakáva. Čo je nevyhnutnosť, bez ktorej žena nemôže existovať. Mnohí ľudia si myslia, že vaše osobné šťastie záleží od toho či sa vám narodí dieťa. Občas to však žena cíti inak.

Foto: pixabay

Slovenské stereotypy

Na Slovensku sa stále stretávame s tým, že sa žena túto jednu vetu bojí vysloviť. Má pocit, že s ňou niečo nie je v poriadku, keď ku svojmu životnému šťastiu nepotrebuje deti. Možno sa nikdy nehrala s bábikami. Nikdy nepotrebovala chodiť po sídlisku s kočíkom a tváriť sa, že je maminka. Je na tom niečo zlé? Podľa pohľadu, ktorý na vás občas ľudia dajú si začnete myslieť, že áno.

Čo si ľudia myslia?

Mnohí ľudia si v hlave vytvoria vlastné dôvody toho, prečo žena netúži po potomkovi. Málokto to rešpektuje a ide ďalej s tým, že je to úplne v poriadku.

  • Keď nechcete deti, ste sebecká a potrebujete žiť len pre seba.
  • Keď nechcete deti, odmietate prijať zodpovednosť.
  • Keď nechcete deti, len si nechcete zničiť postavu.
  • Keď nechcete deti, niečo s vami nie je celkom v poriadku.
Foto: pexels

Tlak okolia

V dnešnej dobe ľudia deti často odmietajú aj z ekologických dôvodov. Nemusí to byť však automaticky dôvod toho, prečo žena nechce byť matkou. Občas sa na to proste necíti. Je šťastná sama so sebou a so svojou kariérou a nepotrebuje k tomu dieťa. Avšak, je tu aj ďalšia vec a tou je tlak okolia. Cudzí ľudia vás väčšinou nijako neovplyvnia, problémom je vaša rodina. Väčšinou sú to rodičia, ktorí vám pri každej príležitosti položia otázku, kedy z nich spravíte starých rodičov. To môže často vyústiť do konfliktu.

Foto: unsplash

“To ťa prejde.”

Vetou “To ťa prejde,” sa zvyčajne utešujú práve vaši rodičia, ktorí však týmto väčšinou ubezpečujú sami seba a uisťujú sa, že ste určite normálna, len si teraz myslíte, že deti vo vašom živote nezohrávajú žiadnu úlohu. Potom si často myslia, že s vami niečo nie je v poriadku a ženy teší aj veta. “To je teraz také moderné, nemať deti.” Nikto si to nevyberie preto, lebo je to moderné. Cíti to tak. Áno, je šanca, že sa vo vás niečo predsa len zlomí. No jediné, čo pre vás môžu vaši príbuzní urobiť je to, že sa s tým zmieria.

V prípade, že ste sa aj vy rozhodli, že nebudete mať deti, nevešajte hlavu. Je to úplne v poriadku a verte tomu, že určite nie ste jediná žena, ktorá to tak cíti.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: