Mám 30 rokov a nemám manžela, dieťa ani hviezdnu kariéru. Robí to zo mňa zlú ženu?

Kristína Hagarová Ja žena

Foto: unsplash

Ak existuje niečo, čo veľa žien desí, tak je to mať po tridsiatke, nemať životného partnera, deti a žiadnu kariéru. Žijeme možno v dobe, kedy sa na všetko snažíme pozerať inak, ale mať po tridsiatke a viditeľne sa nikde v týchto rovinách neposunúť veľa ľudí berie ako tragédiu a ako niečo, čo by sme mali ľutovať.

Kedy ste dostali prvý raz otázku čím by ste chceli byť, keď vyrastiete? Väčšina z nás dostane túto otázku už veľmi skoro a odpovede sa časom líšia. Čím je človek starší, tým si zvykne uvedomovať, že nie je dôležitý žiadny konkrétny cieľ, ale práve cesta, ktorá by mala byť šťastná. Každá z nás však má o svojom živote nejakú predstavu. V určitej životnej fáze sa nám zdá vek veľmi vzdialený.

Foto: pxhere

Realita sa nezhoduje s predstavami

Keď máme 15 rokov, myslíme si, že keď budeme mať 20, budeme niekde inde. Naivne si predstavujeme, že budeme úspešné, že budeme mať za sebou úžasnú kariéru, pri sebe muža, ktorý bude naším partnerom dokonca života a v 25 už budeme mať život usporiadaný podľa pravítka, na ruke obrúčku a možno už začneme premýšľať aj nad deťmi. Realita sa však s predstavami vo väčšine prípadov nezhoduje.

Tridsiatka je pre vás vzdialená

Keď máte 20, akosi okrajovo si začnete uvedomovať, že ste boli celkom mimo. Dvadsaťročná veľmi dobre viete, že máte život pred sebou a že často na zakladanie rodiny teda absolútne nepomyslíte. Chcete si užiť život a máte pocit, že práve toto je vek, kedy si môžete slobodne robiť, čo len chcete. Okolo 25 si začnete uvedomovať, že by ste sa možno mali niekam posunúť, ale stále sa vám tá tridsiatka zdá neskutočne vzdialená.

Foto: Unsplash

Možno deti a manželstvo ani nechcete

A zrazu máte 30. Nemáte manžela. Nemáte deti. A nemáte žiadnu kariéru. V poriadku. Vyskúšali ste niekoľko prác, možno aj niekoľko rôznych odborov. Možno ste sa ešte jednoducho doteraz nenašli a nepochopili, čo chcete naozaj robiť. Mali ste niekoľko vzťahov. Niekoľko vážnych, ktoré trvali roky, ale nebolo to ono. Možno ste práve teraz vo vzťahu, v ktorom ste sa našli, ale nie je to váš manžel, aspoň zatiaľ. Z toho vyplýva, že ešte nemáte deti. Jednoducho ste možno nemali toho správneho partnera, s ktorým by ste ich mať chceli. Alebo dokonca žiadne deti nechcete a manželstvo vám tiež nič nehovorí.

Je to v poriadku

A viete čo? Je to absolútne v poriadku. Napriek tomu vám určite nepridáva, keď sa vás niekto neustále pýta na to, kedy budete mať deti a kedy sa konečne vydáte. A najlepšie je, keď vám niekto oznámi, že vám „tikajú biologické hodiny“. Často sa ženy cítia po takýchto slovách menejcenne. Niektoré to dokonca doženie až k tomu, že musia chodiť na terapie.

Foto: Unsplash

Žijete svoj život

Je zbytočné hovoriť o tom, že už dávno nežijeme v dobe, kedy ženy nemusia rodiť deti v dvadsiatke alebo nemusia rodiť vôbec. Manželstvo taktiež nie je pre každého a nenadarmo sa hovorí, že je lepšie sa trikrát rozísť ako raz rozvádzať. Keď sa na chvíľu zastavíte a zamyslíte sa nad všetkými vecami, do ktorých vás nútia predstavy druhých ľudí, možno pochopíte, že to vôbec nie sú vaše sny. A vy nie ste povinná žiť sny a predstavy niekoho iného.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: