Máme za sebou najchladnejší deň tejto zimy, teraz nás čaká sneženie. Je možno posledné pred oteplením

TASR , SITA Ešte viac

FOTO TASR - Lýdia Vojtaššáková

Pondelok je zatiaľ najchladnejším dňom v doterajšom priebehu tejto zimy. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Najnižšie maximum v nižších polohách zaznamenali meteorológovia v Osturni v Kežmarskom okrese a najvyššiu teplotu v Gabčíkove. SHMÚ skonštatoval, že po studenom ráne na území Slovenska zaznamenal väčšinou slnečný deň. Teplota vzduchu po východe slnka na viacerých miestach podľa jeho slov pomerne rýchlo a nerušene stúpala.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Oblačnosť pribúda

Viac oblačnosti bolo najmä na Gemeri, juhozápade a ojedinele aj na severovýchode územia. Ústav doplnil, že preto tam bola amplitúda teploty menej výrazná. “V studenom kontinentálnom arktickom vzduchu sa vzduch stihol “zohriať” len na cca -11 °C až -1 °C. Zaznamenali sme tak najchladnejší deň v doterajšom priebehu zimy. Lokalít s arktickým dňom bolo nakoniec len niekoľko,” uviedol s tým, že údaje majú operatívny charakter a na niektorých staniciach najmä západného Slovenska môže vplyvom pribúdajúcej oblačnosti teplota vzduchu ešte nepatrne vzrásť.

Na viacerých miestach bude snežiť

Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, zmenšená oblačnosť sa vyskytne len ojedinele. Najmä ráno a k večeru bude na viacerých miestach snežiť. Počas dňa zrážky čiastočne ustanú. Na krajnom juhozápade meteorológovia očakávajú dážď so snehom alebo dážď. Na severe sa môžu ojedinele tvoriť snehové jazyky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke.

Foto: archív TASR (Adriána Hudecová)

Teploty opäť mínusové

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od -6 do -1 stupňa Celzia, na západe, juhu Banskobystrického kraja a miestami aj v Žilinskom kraji -1 až 4 stupňov. Fúkať bude južný až juhozápadný vietor rýchlosťou 2 až 7 metrov za sekundu (5 až 25 km/h), spočiatku miestami len slabý vietor. Večer nad pásmom lesa bude fúkať prudký až búrlivý vietor. Meteorológovia predpokladajú zrážky do 4 milimetrov alebo do 6 centimetrov snehu.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: