Mamička 17-mesačného syna Eva: „Doktorka mi povedala, že mi treba otrieskať hlavu za to, že ešte dojčím“

Hyriaková Kristína

Foto: Wikimedia Commons

Dojčenie je neustále veľmi diskutovanou a takmer by sa dalo povedať kontroverznou témou. Každá mamička naň má vlastný názor a každý lekár sa k tomu taktiež vyjadruje inak.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo všeobecnosti prevláda názor, že dojčenie je jednoznačne veľmi prospešné a keď žena nemá žiadne problémy, určite by mala dojčiť tak dlho, pokiaľ to ide. Čo však znamená „pokiaľ to len ide“? Ak matka dojčí svoje dieťa dlhšie než rok, často sa stretne s nechápavými pohľadmi, občas ich za to niekto dokonca súdi. A to verejne a nahlas.

Foto: unsplash/Wes Hicks

Dojčenie prospieva aj ženám

Materské mlieko je podľa portálu Health dôležité hlavne preto, aby udržalo vaše dieťa zdravé. Dieťa chráni pred chorobami, predchádza alergiám a infekciám. Materské mlieko sa samo prispôsobuje veku dieťaťa a je to samozrejme aj veľmi praktické, keďže môžete svoje dieťa nakŕmiť kedykoľvek a kdekoľvek. Dojčenie však nie je prospešné len pre dieťa, ale aj pre matku. Znižuje riziko rakoviny prsníka a vzniku cukrovky. Zároveň sa ženám ľahšie vracia na pôvodnú váhu a čo je najdôležitejšie, vytvoria si silnú väzbu so svojím dieťaťom.

Foto: pixabay

Ženy by sa nemali vzdávať

Mnohé ženy majú hneď po pôrode s dojčením problémy. Nejde im to, spôsobuje im to bolesť a práve preto to aj veľmi rýchlo vzdajú. Keď sa však nevzdáte a zdravie vám to dovoľuje, budete spokojná s tým, že vydržali. Kedy by však žena mala prestať dojčiť? To je otázka, ktorou sa zaoberá veľa ľudí a je ťažké na ňu odpovedať. Často sa môžete stretnúť aj s názorom, že keď má dieťa už viac rokov, nie je kŕmenie materským mliekom vôbec vhodné.

Kedy má matka prestať dojčiť?

Podľa Healthline neexistujú žiadne riziká spojené s dojčením, ktoré presahuje viac ako dva roky. Dokonca nie sú známe ani žiadne dôkazy toho, že dlhodobé dojčenie neskôr sťažuje odstavenie. Priemerne je vek odstavenia od dvoch do štyroch rokov, v niektorých kultúrach však vek dieťaťa dosahuje aj sedem rokov. Organizácia WHO zase navrhuje dojčenie do druhého roku života, samozrejme spojené s ďalšími potravinami. Neexistuje však žiadna poučka o tom, kedy by mala matka prestať dojčiť.

Foto: pixabay

Ako je to na Slovensku?

Vo všeobecnosti na Slovensku prevláda názor pravidla „šesť mesiacov a stačilo“ hoci sa v dnešnej dobe dostáva oveľa viac osvety o dôležitosti a správnosti dojčenia. Každá matka si v prvom rade zaslúži podporu od ľudí okolo seba, od svojho partnera a taktiež aj od detskej doktorky. Napriek tomu sa aj u nás stretnete s rôznymi názormi práve od samotných lekárov, ktorí by mali ženy v dojčení podporiť.

„Vraj som mala už dávno prestať dojčiť“

Mamička 17-mesačného syna Eva nemala so svojou obvodnou doktorkou žiadne problémy. Vždy bola milá a nikdy s ňou nemala žiadny problém, až keď náhle ochorela. „Mala mi dať nejaké lieky, ale napriek tomu, že dojčím a dá sa to nakombinovať, začala do mňa rýpať, že nevie, čo mi má predpísať a že som mala už dávno prestať s dojčením,“ povedala Eva. Po pôrode mala s dojčením problémy, preto bola šťastná z toho, že všetko ide tak, ako má a takúto reakciu rozhodne nečakala.

Foto: flickr

Dieťa samo smeruje k odstaveniu

Doktorka zo stredného Slovenska však pokračovala. „Mame treba otrieskať hlavu, aby si uvedomila, že už dávno nemala dojčiť,“ citovala Eva doktorku. V dojčení vidí veľké plusy a správaním doktorky, s ktorou predtým nemala žiadny problém, zostala zaskočená. „Sama vidím, že prirodzene sa už dojčí postupne menej a smeruje k odstaveniu.“ Eva ďalej tvrdí, že si nikdy nemyslela, že bude dojčiť viac ako rok. Napriek tomu však vidí, že je to pomoc, hlavne keď je chorý a nechce nič jesť. Taktiež ho to upokojí.

Bolo správanie doktorky vhodné?

Dojčenie je veľmi osobitá vec a väčšina štúdií hovorí jednoznačne a teda, že je úplne v poriadku dávať dieťaťu materské mlieko aj dlhšie ako dva roky. Najmä počas choroby či zúrivosti alebo možno aj pri problémoch so spánkom je to naozaj neuveriteľná pomoc. Každá matka má však právo sa rozhodnúť, ako dlho bude svoje dieťa dojčiť a je len na nej či to bude krátko, alebo dlho. Mamičky sa v tomto často osočujú navzájom, no od lekárky sa očakáva, že bude dojčenie skôr podporovať ako odsudzovať.

Foto: pxhere

A aké máte skúsenosti s dojčením vy? Bolo správanie lekárov v poriadku?

Najnovšie články