Na novú daň najviac doplatia mamičky na materskej a dôchodcovia. Budeme musieť siahnuť hlbšie do našich peňaženiek?

Lucia Horáková Ešte viac

Spomedzi krajín Európskej únie zdraželi potraviny na Slovensku za posledné obdobie takmer najvýraznejšie a je tak potrebné siahnuť hlbšie do vrecka. Zdá sa, že sa musíme pripraviť na ďalšie zvyšovanie cien, ktoré nepoteší predovšetkým tých menej majetných.

foto: pixabay

Strana SNS pod vedením predsedu parlamentu Andreja Danka, navrhuje zaviesť novú daň, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť ceny v obchodoch. Týkať sa bude obchodných reťazcov, ktoré budú musieť platiť odvod 2,5 percenta zo svojho čistého obratu. Peniaze, ktoré sa takýmto spôsobom podarí získať, poputujú do štátneho fondu a následne sa použijú na podporu poľnohospodárstva a potravinárstva.

Opozícia, ale aj samotné veľké reťazce tento návrh ostro kritizujú a upozorňujú, že to môže mať dopad na zvyšovanie cien. Najhorší vplyv to pritom bude mať pre ľudí s nízkymi príjmami, predovšetkým pre rodiny s deťmi, dôchodcov a nezamestnaných.

Návrh zákona je už v parlamente a do štátnej kasy by vďaka nemu mohlo poputovať do kasy ministerstva pôdohospodárstvať približne 200 miliónov eur.

Foto: unsplash

Zdražovanie

Za posledné mesiace sme sa museli zmieriť s tým, že výraznejšie zdraželo maslo, vajcia či dokonca aj jablká. S najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnilo všeobecné dvíhanie cien potravín zavedenie príplatku za prácu cez víkendy a nočnú prácu, ktoré začali platiť v máji. Zamestnávatelia tak na to boli nútení reagovať zdražovaním, čo nepotešilo mnohých Slovákov, ktorí každý mesiac zápasia s finančnými problémami.

Pozri aj: Od januára sa zvyšujú prídavky na deti a materská. Táto suma však mamičkám veľmi nepomôže

Lucy, pluska.sk

0
Komentovať (0)