Máte problém večer zaspať a budíte sa často počas noci? Toto je 9 skvelých a účinných tipov, ako sa konečne vyspať do ružova!

Monizz

Aj napriek tomu, že mu niekedy prikladáme málo dôležitosti, je spánok v našom živote veľmi podstatný. V istom zmysle priam zásadný, pretože ovplyvňuje naše fungovanie počas dní, ktoré z dlhodobého hľadiska zasa ovplyvňuje celý náš život a bytie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Jednoduchšie povedané, ak sa dlhodobo neviete poriadne vyspať, začnú sa nabaľovať problémy v práci, v rodine či vo vás samých. Zlé návyky pred spaním, príliš veľa technológií či ponocovanie robia z nás nervóznych robotov. Ako to ale zmeniť, keď sa prirodzene vyspať nevieme?

Pohyb

Večerná 10-minútová prechádzka po čerstvom vzduchu vás mierne unaví, prečistíte si myseľ a vypnete od udalostí predošlého dňa. Nezakladajte si do uší slúchadlá, vnímajte mesiac, vzduch a prírodu okolo vás. Chôdza alebo mierny beh preukázateľne pomáhajú mozgu prejsť z aktívneho módu do neutrálneho.

pixabay.com

Rutina

Bežne ju síce nemáme radi, no pred spaním je dôležitejšia než by sa mohlo zdať. Pod rutinou si predstavte každý deň rovnako uložené vankúše, ustlané periny, horúcu sprchu či polhodinové čítanie pred spaním. Vaša myseľ si po čase zvykne, že tieto drobnosti signalizujú spánok.

pixabay.com

Poloha

Správna poloha pri spánku je takisto veľmi dôležitá, no zároveň u každého iná. Z fyziologického hľadiska je spanie na chrbte problémové kvôli chrápaniu. Spanie na bruchu zasa nepomáha chrbtici. Spanie s hlavou obrátenou do strany zasa zaťažuje krk. Každá poloha má svoje negatívna. Dôležitejšie je však to, ako sa vám v nej spí. Nájdite si tú svoju ideálnu a neobmedzujte sa teóriami. Uvedomte si, že ak aj zaspíte v „správnej“ polohe, vaše telo ju počas spánku aj tak zmení na tú, ktorá vám najviac vyhovuje, či už je pre vaše telo zdravá alebo nie.

pixabay.com

Meditujte

Pred spaním meditujte. Najjednoduchšie je to prostredníctvom dýchania a pri stlmenom svetle. Začnite pomaly a hlboko dýchať. Vdychujte cez nos a vydychujte cez ústa. Keď sa vám v mysli vynorí niečo z predošlého dňa, myšlienku si všimnite a vzápätí ju pustite z hlavy. Snažte sa myslieť len na svoje telo a uvedomujte si každú jeho časť. Pomyslite si na dlaň a precíťte ju, pomyslite si na vlasy a precíťte ich, pomyslite si na kolená a precíťte ich. Takto sa upokojíte a príde vytúžený spánok.

pixabay.com

Čítajte si

Čítanie pred spaním upokojuje myseľ podobne ako meditácia, no je pravda, že by vás nemalo príliš rozrušovať. Ak čítate niečo napínavé, odskúšajte si, či vám to pred spaním nenarobí viac škody ako úžitku. Čítajte zásadne pri nočnej lampičke, aby si váš mozog zvykol na tlmené svetlo a plynule prešiel do tmy.

pixabay.com

Vypnite počítače a mobily

Do mailov alebo na sociálnu sieť sa pozerajte najneskôr dve hodiny pred spaním. Potom internet odpojte a k týmto veciam sa vráťte až ráno. Je to príšerný zvyk, ktorý sme si vybudovali takmer všetci a je veľmi nezdravý. Umelé svetlo z monitora narušuje látky v našom mozgu, ktoré sú zodpovedné za spánok.

pixabay.com

Opakujte si jednu vetu

Znie to hlúpo a niekto by možno povedal, že až bláznivo, no keď si zvyknete po vypnutí svetla opakovať jednu a tú istú vetu ako akúsi mantru, postupne vás to naladí na spánok a stane sa z toho niečo ako vyššie spomínaná rutina. Vaša myseľ sa pri tejto jednej vete upokojí a spánok príde sám. Všetko je to vo vašej hlave. Opakujte si napríklad: som skvelý človek a dnešok som prežil naplno. Alebo: Každý deň má niečo do seba.

pixabay.com

Príprava na ráno

Nezabudnite si každý večer pred spaním pripraviť veci na ráno. Nepôjdete spať so stresom, koľko toho musíte po zobudení stihnúť. Spať pôjdete s vedomím, že keď vstanete, stačí si už len umyť zuby, obliecť sa a učesať sa a vypiť si kávu.

pixabay.com

Myslenie

Pozitívne myslenie pred spaním je kľúčom k úspechu. Nech vás ani nenapadne pomyslieť na negatívnu myšlienku, na to čo ste počas dňa urobili zle, alebo čo niekto urobil vám. Teraz ste tu len vy a všetko dobré s vami spojené. Negatívne myšlienky mimoriadne významne ovplyvňujú vás spánok, pamätajte na to.

pixabay.com

Pozri aj: TEST: Pozrite sa na siluety a odpovedzte na jednoduchú otázku: Na ktorom obrázku je zobrazená skutočná rodina?

zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me

Najnovšie články