Máte upchatý nos? Dávajte si pozor na spreje a kvapky, môžu vám spôsobiť veľké problémy

TASR Zdravie

Foto: pexels

Pre mnohých ľudí neexistuje nič horšie, ako keď majú upchatý nos. Vtedy väčšinou siahnu po niečom, čo im nos čo najrýchlejšie uvoľní. Ak to však s používaním sprejov preženiete, môžu vám hroziť veľké problémy.

Ako uvádza TASR, spreje a kvapky do nosa, používané najmä v jesennom období, môžu po používaní dlhšom ako sedem dní spôsobiť závislosť. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). „Ak sa po siedmich dňoch nebudete cítiť lepšie, alebo sa váš stav zhorší, vyhľadajte lekára. Pri dlhšej dobe používania vám hrozí vznik závislosti,“ varujú odborníci.

Foto: unsplash

Ako doplnili, vznik závislosti hrozí aj po zmene liečiva po siedmich dňoch. Dôvodom je rovnaká či podobná účinná látka v spreji alebo kvapkách, ktoré majú iný názov. Pred začatím liečby odporúčajú prečítať si písomnú informáciu pre používateľa a dobu používania bez konzultácie s lekárom neprekračovať.

Foto: pxhere

„Väčšina nosových sprejov a kvapiek je voľnopredajná, ich zodpovedné užívanie je teda predovšetkým na pacientovi,“ pripomína štátny ústav. V prípade otázok odporúčajú odborníci poradiť s lekárnikom alebo s lekárom.

Používate spreje do nosa? Ak nie, čo je pre vás najlepším riešením pri nádche?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: