Matku zabijú a sloníča mučia. A to všetko preto, aby turisti mohli zažiť „skvelú“ jazdu na slonovi

Lucia Mužlová

Medzi také patrí napríklad vozenie sa na slonovi, s ktorým sa stretnete najmä v ázijských krajinách. Kým však slony vycvičia tak, aby vozili na chrbte ľudí, musia prejsť nesmierne krutým týraním. Proti tomuto sa teraz stavajú nielen ochrancovia prírody, ale aj cestovné agentúry.

Článok pokračuje pod videom ↓

Turizmus v Indii momentálne prekvitá a snom nejedného turistu je previesť sa džungľou na chrbte slona. Napadlo vám však niekedy, čo všetko stojí za týmto zdanlivo neškodným zážitkom? Keď zistíte, čím všetkým si slony musia prejsť, aby mohli slúžiť ako atrakcia pre ľudí, zdvihne sa vám žalúdok.

Aby vás slon mohol povoziť na chrbte, v prvom rade pytliaci musia nájsť sloníča a oddeliť ho od matky a od zvyšku stáda. Za sloníčatá totiž získajú na čiernom trhu omnoho viac peňazí ako za dospelého slona, mláďatá sa totiž ešte dajú pomerne ľahko vycvičiť. Ak matka svoje mláďa bráni, jednoducho ju zabijú. Aj to je dôvodom toho, prečo počet slonov v posledných rokoch tak prudko poklesol.

Pred storočím obývalo ázijský kontinent viac ako 3,5 milióna slonov. Dnes ich je to menej ako pol milióna, pričom za znižujúci sa počet nie je zodpovedný len turizmus, ale aj zabíjanie slonov s cieľom získania klov.

Keď je sloníča od matky oddelené, musí podstúpiť krutú procedúru, ktorej sa hovorí „Phajaan“ a v doslovnom preklade znamená „zlomenie duše“. Cieľom procedúry je donútiť slona, aby sa v maximálnej možnej miere podriaďoval ľuďom. Slony sú zvyčajne osamelé, zviazané reťazami, ktoré sa im zarezávajú do kože a umiestnené do klietky, kde sa takmer vôbec nemôžu hýbať. Aby ich donútili k poslušnosti a k strachu z človeka, bodajú ich ostrými predmetmi alebo ich bijú kusmi dreva.

Slony sú sociálne stvorenia a po dokončení tréningu takmer každý z nich vykazuje známky posttraumatickej stresovej poruchy. Sú zničené nielen fyzicky, ale aj duševne, a to všetko len preto, aby si na nich turisti mohli bezpečne zajazdiť. Aby sa ďalšiemu týraniu slonov zabránilo, varovný prst dvíhajú nielen ochrancovia prírody, ale aj cestovné agentúry. Interpid Travel sídliaca v Anglicku dokonca turistov varuje, aby sa tejto atrakcii vyhýbali.

Cestovná kancelária ponúkala zákazníkom aj jazdy na slonoch, prestali s tým však ešte v roku 2014. Prieskum, ktorý sa rozhodla agentúra vykonať totiž ukázal, že zo 114 staníc, kde si jazdu na slonovi môžete vyskúšať, sa k slonom správalo dobre len 6 z nich. Do roku 2016 prestalo jazdy na slonoch ponúkať až 160 cestovných kancelárií a proti propagácii tejto atrakcie, zakročil aj TripAdvisor. Využívanie slonov takýmto spôsobom nie je možné vidieť len v Indii, ako atrakcia slúži momentálne 2 000 slonov napríklad aj v Afrike.

Ak vás vidieť slony predsa len láka, skúste namiesto jazdy na slonovi navštíviť záchranné stanice, kde sa o zvieratá vystavené týraniu patrične starajú, kŕmia ich a sú pod neustálym dohľadom veterinárov.

Pozri aj: Smutný príbeh slonice Mary. Kvôli chybe cvičiteľa ju majiteľ cirkusu dal verejne popraviť a urobil z toho nechutné divadlo

allthatisinteresting

Najnovšie články