Počujete nejaký zvuk? Až 70 % ľudí tvrdí, že ho počuje, aj keď sa tam v skutočnosti žiadny nenachádza

Lucia Mužlová Ešte viac

Ide o krátke animácie, pri ktorých je v tomto článku nutné poukázať na to, že nie sú doprevádzané zvukom. Dnes vám však ukážeme „gifko“, ktoré sa od ostatných veľmi nelíši, no napriek tomu ho budete možno počuť. Teda pokiaľ sa zaradíte k 70 % ľudí, ktorí tvrdia, že ho počujú. Tento gif bol vytvorený používateľom Twitteru menom Happy Toast. Pre svoju anomáliu sa stal veľmi rýchlo populárnym a dokonca si ho do hľadáčika vzali aj vedci.

Doktorka Lisa Debruine, ktorá pôsobí na Univerzite v Glasgow uznala, že je možné, že veľké množstvo ľudí tento gif naozaj počuje. Jej výskum potvrdil, že takmer 75% ľudí, ktorým bol gif prehratý, naozaj gif počulo. V skutočností však nejde o tento jediný gif. Exituje množstvo ďalších, na ktorých je znázornený nejaký pohyb, z ktorého majú ľudia po jeho zhliadnutí dojem, že ho naozaj počujú. Naša vnímanie môže byť ovplyvnené množstvom ďalších zmyslov, nie je to celé len o zvuku. Tomuto fenoménu sa hovorí McGurkov efekt.

Po tom, čo sa na gif zahľadíte, váš mozog môže byť oklamaný. Zdá sa vám, že počujete zvuky, ktoré sú založené na situácii, ktorú vidíte, aj keď tá v skutočnosti nijakým zvukom nie je sprevádzaná. Pokiaľ teda niečo stimuluje váš zrak, je možné, že daný pohyb budete počuť aj napriek tomu, že tomu tak v skutočnosti nie je. Štúdia, ktorá bola vykonaná tento rok potvrdila, že až 22% zúčastnených, počulo tlmené zvuky pri rôznych obrazoch, ktoré zvukom doplnené neboli.

Niektorí ľudia na planéte zažívajú zvláštny jav, ktorý sa nazýva synestézia. Znamená to, že človek príjme informáciu jedným zmyslom, no vzápätí ju dokáže pocítiť iným zmyslom, tým, ktorým ju neprijal a prípadne, ktorým ju ani nie je možné prijať. Tak, ako nemôžete vidieť zvuk a počuť chlad. McGurkov efekt môže byť v tomto prípade však ovplyvnený aj vsugerovaním myšlienky, že by ste gif mali počuť. Skúste ho však prehrať niekomu bez toho, aby tušil, že by mal pri jeho sledovaní zaznamenať zvuk a uvidíte, ako bude reagovať.

Pozri aj: 26 faktov o ženskom tele, ktoré ste doteraz možno nevedeli. Najviac ma šokovalo, že ženy sú oproti mužom …

zdroj: babskeveci.sk, iflscience.com

0
Komentovať (0)