Slová odborníkov, ktoré mnohých šokovali! „Tuk nie je pre telo zlý, ale je priateľom zrelých a zdravých žien!“

Banana

Menopauza je pre mnohé ženy akýmsi postrachom a zároveň nechcenou súčasťou života. Obdobie, kedy žena prechádza zo svojho plodného veku do obdobia, ktoré znamená ukončenie pravidelnej hormonálnej funkcie vaječníkov, môže byť pre niektoré dámy ťažké. Znamená to zmieriť sa so skutočnosťou, že už nebude môcť viac otehotnieť a klimaktérium je zároveň i začiatkom mnohých iných zmien.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Návaly tepla, časté potenie, bolesti kĺbov i zmeny nálad, ktoré môžu vyústiť až do depresie, sú však v tomto období bežné. Tak isto sa len málokedy dá vyhnúť nárastu hmotnosti a rýchlejšiemu pribúdaniu tukových buniek. Ak máte z menopauzy strach alebo je pre vás zopár kíl navyše katastrofou, o ktorej by ste najradšej ani nepočuli, môžete sa upokojiť. Nie všetko je tak hrozné ako vyzerá a i tukové zásoby majú svoje opodstatnenie.

Ak máte stále zmiešané pocity, možno vás povzbudia nasledujúce fakty. Byť ženou je krásne a mali by ste si to čo najskôr uvedomiť.

Každý starne

Starnutie nás dobehne bez ohľadu na naše postavenie, pohlavie, rasu alebo náboženstvo. Sme si v tom všetci rovní, a aj keď sú u niekoho príznaky starnutia viditeľnejšie alebo prídu skôr, nedá sa im ujsť. Čím skôr sa s týmto faktom zmierite a prijmete svoje telo krásne také aké je, tým skôr sa budete na svet dívať pozitívne. Nedovoľte, aby trpelo vaše mentálne nastavenie kvôli telesnej schránke, ktorú môžete vnímať ako peknú v akomkoľvek veku.

pixabay.com

Starnutie nie sú len vrásky a šediny, pribúdajúci vek sa odrazí aj na našich vnútorných orgánoch. Počas menopauzy postupne klesá hladina ženských hormónov – progesterónu a estrogénu. Práve znížená tvorba tohto hormónu je príčinou všetkých návalov horúčavy, potenia, búšenia srdca, nespavosti zmeny nálad alebo močových problémov.

Vo všeobecnosti platí, že čím neskôr sa u žien dostavila prvá menštruácia, tým skôr sa pravdepodobne dostanú do menopauzy. Každý organizmus je však iný a i počas života na naše telá kladieme rôzne nároky. Preto sa menopauza dostaví medzi 42. a 55. rokom života. Ak ste ale podstúpili chirurgický zákrok, pri ktorom vám odstránili vaječníky, príznaky neprichádzajú postupne, ale nárazovo. Je potrebné toto obdobie prekonať s vedomím, že je to tak u všetkých žien a rozhodne v tom nie sme samy.

Tuk nie je nepriateľ

V mladosti ste možno mali veľký apetít, no na postave sa to prejaví len u málokoho. Rýchly metabolizmus je výsledkom dobrého fungovania mladého organizmu, no s postupným starnutím sa metabolizmus spomaľuje a je oveľa náročnejšie schudnúť. Navyše, často možno pozorujete pribúdajúce tukové zásoby na miestach, kde ste pred dvadsiatimi rokmi o tuku ani nechyrovali.

pixabay.com

Dôvodom je fakt, že vaječníky prestávajú produkovať estrogén. Aby si telo zachovalo rovnováhu, v rámci regulácie nahrádza estrogén pribúdajúcim tukovým tkanivom. Je to jednoducho prirodzený proces a takto naše telo funguje už od nepamäti.

Ak na to ideme logicky, musíme si uvedomiť, že s poklesom estrogénu silnejú nepriaznivé prejavy menopauzy (dýchavičnosť, návaly tepla, potenie, bolesť kostí, …) Ak si však telo nedostatok estrogénu čiastočne nahrádza tukom, s nejakými kilami navyše môžete tieto negatívne prejavy menopauzy utlmiť, vďaka čomu pre vás nebude jej priebeh tak drastický. Teraz sa tuk nejaví ako náš nepriateľ, však?

Nedostatok tuku = nedostatok estrogénu

Nedostatok tuku je sprevádzaný nedostatkom hormónu estrogénu v tele ženy. Príznaky menopauzy, ktoré sú pre ženy tak veľkým strašiakom, sa preto zintenzívnia. Chudnutím a neustálym bojom s tukovými vanušikmi si v tomto veku neprivodíte pozitívny výsledok. Aj keď módne časopisy a rôzne programy presadzujú štíhlu figúru, je potrebné si uvedomiť, že čo je normálne pre dvadsiatničku, nemusí byť ideálne pre ženu po päťdesiatke.

pixabay.com

Ak nezdravým chudnutím prispejete k znižovaniu estrogénu vo svojom tele, koledujete si o vážne zdravotné problémy, akými je osteoporóza, problémy s pamäťou, zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo bolesť kĺbov.

Boj s centimetrami navyše má i ďalšie nevýhody. Podporuje znižovanie estrogénu, ktorý je zodpovedný i za elasticitu kože a dostatok tekutín potrebných k napnutej a zdravo vyzerajúcej pokožke. K vráskam a suchej pokožke si preto hladovkami pomôžete vy samy.

Milujte svoje telo, milujte svoju dušu a milujte svoj vek, nech je vyjadrený akýmkoľvek číslom. Každé obdobie nášho života má svoje jedinečné čaro a je len na nás, akým spôsobom naň nazeráme. Prejavy menopauzy nie sú chorobou, ale normálnou súčasťou nášho života. Ak je náš organizmus tak dokonale fungujúci „stroj“, musíme veriť, že všetko, čo sa v našom tele odohráva, má svoje opodstatnenie.

Pozri aj: 8 vecí, ktoré by mala vedieť každá žena. Takto sa mení menštruácia s pribúdajúcim vekom

zdroj: babskeveci.sk (Jana), takprosto.cc

Najnovšie články