Menštruácia je prekvapivo aj pre mnohé ženy stále tabu. Výsledky najnovšej štúdie prekvapili každého

Foto: pixabay

Keď má žena svoje dni, niekedy je lepšie sa ku nej ani nepribližovať. Každá síce prežíva menštruáciu inak, no ženy, ktoré majú veľké bolesti, naozaj trpia, hlavne vtedy, keď musia byť v práci. Scarymommy informovala o tom, že kvôli bolesti ženy stratia až 9 dní produktivity ročne. 

Vplyv menštruácie na život žien a ich kariérny postup sa často neberie vôbec do úvahy. Ženy majú často problém rozprávať o menštruácii a keď je bolesť taká silná, že sa to nedá vydržať, radšej sa pred svojím zamestnávateľom vyhovoria na chrípku, ako by mali reálne povedať, čo im skutočne je.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa rupi kaur (@rupikaur_),

Kvôli bolesti si berieme voľno

Podľa najnovšej štúdie však ženy stratia 9 dní produktivity na pracovisku alebo v školách len vinou menštruačných bolestí. Štúdia skúmala 32 748 holandských žien vo veku od 15 do 45 rokov a za stratenú produktivitu považovali v priemere dni, kedy si kvôli bolesti museli zobrať voľno alebo nešli do školy. Taktiež brali do úvahy aj čas, kedy sa cítili zle, hoci do práce či školy išli. Jedna zo siedmich žien, čiže 14% opýtaných, si počas svojho pracovného času zobrala voľno z práce alebo zo školy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Homeless Period Belfast (@homelessperiodbelfast),

V práci sa nevieme sústrediť

Mnohé zo žien uviedli, že sú v dôsledku bolesti menej produktívne. Výskumníci dospeli k záveru, že v priemere boli ženy neprítomné v práci alebo v škole 1,3 dňa ročne z dôvodu menštruácie. Celkovo však strata produktivity predstavovala 8,9 dní za rok, pretože žiadna zo žien sa necítila v plnej sile, keď má bolesti.  Ženy mladšie ako 21 rokov majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že si vezmú voľno kvôli menštruačnej bolesti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mitini (@mitini_initiativeofmitrasamaj),

Podľa CNN sa ženy v práci kvôli menštruácii často nevedia sústrediť. „Ženy povedali, že neboli také produktívne, ako by mohli byť. Museli chodiť každú hodinu na toaletu alebo mali bolesti a nemohli sa sústrediť,“ hovorí gynekológ Theodoor Nieboer.

Mnohé ženy neuvádzajú dôvod neprítomnosti

Okrem toho štúdia taktiež tvrdí, že len jedna z piatich žien skutočne svojmu zamestnávateľovi oznámila skutočný dôvod neprítomnosti. To dokazuje, že menštruácia je ešte stále tabu téma, o ktorej sa nikomu nechce hovoriť. Ďalšia štúdia robila experiment so ženami, ktorým vypadla sponka do vlasov a s tými, ktorým vypadol tampón. Ženy, ktorým vypadol tampón sa stali menej obľúbené a často vedľa nich muži ani nechceli sedieť. Mnohí muži majú problém kúpiť svojim partnerkám tampóny alebo vložky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Homeless Period Belfast (@homelessperiodbelfast),

Flexibilnejší čas počas menštruácie

Až 68% žien si želá, aby im zamestnávatelia počas ich dní poskytli flexibilnejší čas na prácu. Mnohé by chceli v tých dňoch voľno, ale často sa hovorí len o tom, aby mohli pracovať v pokoji domova, keďže takmer každá zo žien by počas menštruácie radšej sedela doma na gauči v teplákoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Homeless Period Belfast (@homelessperiodbelfast),

Niektoré ženy zvládajú menštruáciu lepšie a niektoré nie, záleží od bolesti, ktorá je taktiež individuálna. Hoci stále žijeme v spoločnosti, kedy sa hanbíme o našich dňoch rozprávať, nemalo by to predstavovať úplné tabu. Je to predsa normálna vec, ktorú prežíva každá žena.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: