Menštruácia mi mešká už 10 dní, no tehotná určite nie som. Čo sa so mnou deje, už som naozaj zúfalá!

Monizz Zdravie

Keď ženský cyklus vypovedá pravidelnosť, príde na rad panika. Tehotná byť nemôže, test mi pozitívny nevychádza, tak čo sa potom deje? Problémov môže byť hneď niekoľko, no netreba robiť žiadnu veľkú paniku. Niekedy za meškajúcu menštruáciu môžu úplne banálne faktory.

pexels.com

Extrémne veľa…

Stres je príčinou takého nepredstaviteľného množstva ochorení. Zmena práce, skúškové obdobie, viac alebo menej pohybu, cestovanie či hádky, strata rodinného príbuzného, jednoducho čokoľvek, čo vám spôsobí stres a zmenu režimu, môže poľahky ovplyvniť aj vás cyklus. Pamätajte, že pohlavné orgány a ich funkcia je regulovaná aj nervovým systémom. Existuje množstvo prípadov, kedy v dôsledku extrémneho šoku prestanú ženy menštruovať aj na niekoľko rokov.

pexels.com

Intenzívna fyzická aktivita

Ak ste začali pravidelne cvičiť, na čo vaše doteraz nebolo zvyknuté, očakávajte aj komplikácie spojené s meškajúcim cyklom. Stačí, že ste začali denne behávať, plávať alebo chodiť do posilňovne. Nezdá sa to ako veľká zmena, no vaše telo ju pociťuje ako niečo výnimočné, na čo doteraz nebolo zvyknuté. Prejaviť sa to môže aj meškaním menštruácie, ale aj mnohými inými faktormi.

pexels.com

Choroba

Ak máte chrípku alebo vírusové ochorenie, ľahko môžete na mesiac či niekoľko týždňov prísť o očakávané krvácanie. Zmena zdravotného stavu môže viesť k zlyhaniu mnohých telesných systémov. Vaše telo totiž pri chorobe vynakladá príliš  veľa úsilia v boji s chorobou, a tak mu na iné procesy takpovediac neostáva čas.

pexels.com

Zmena jedálneho lístka

Procesy čiastočne prestávajú fungovať aj keď telo náhle zaznamená prísun iných potravín, na aké bolo doteraz zvyknuté. Ak držíte diétu, jete menej, stravujete sa špecificky, alebo ste výlučne na zelenine či ovocí, telo si pýta daň. S daňou prichádza stres a o problém meškajúcej menštruácie je postarané.

Antikoncepcia a iné lieky

Perorálne kontraceptíva významne korigujú hladinu sekrécie pohlavných hormónov. V niektorých prípadoch ich lekári dokonca vedome predpisujú s tým, že stav ženy by sa mal upraviť. Aj to môže spôsobiť meškanie mesiačikov.

pexels.com

Hormonálna nerovnováha

Hormóny nám vedia v tele narobiť poriadnu šarapatu a v živote sú situácie, kedy sa rozhodnú produkovať niečoho menej, niečoho viac. Samozrejme, všetko je to z nejakej príčiny, ale o tom teraz reč nie je. Menštruácia môže meškať aj v dôsledku nerovnováhy hormónov v tele. Za zmienku stojí aj štítna žľaza, ktorá nás vie tiež pekne potrápiť. Nakoľko sú ochorenia spojené so štítnou žľazou pomerne nebezpečné, mali by ste ich riešiť s odborníkom.

pexels.com

Ak vám teda menštruácia mešká a vy ste si stopercentne istá, že nemôžete čakať prírastok, navštívte lekára a potenciálny problém bude  vyriešený.

Pozri aj: Otestujte svoju intuíciu! Pozrite sa pozorne na obrázok a odpovedzte na jednoduchú otázku: Ktorá žena je matkou dieťaťa?

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: