Meteorológovia varujú. Tento rok nás zrejme zasiahne tá najchladnejšia zima za posledných 30 rokov

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: unsplash

Leto sa posledným augustovým dňom skončilo, o čom svedčí aj počasie, ktoré nám to krásne pripomína. Ani sa nenazdáme a zavíta ku nám aj poriadna zima. Aká je podľa klimatológov prognóza na zimu 2019? Podľa Ladbible to vyzerá tak, že poriadne prituhne.

Tím vedcov z University College London, ktorí analyzovali teploty mora a tlaky vzduchu v severnom Atlantiku v snahe pripraviť dlhodobú predpoveď na január a február 2020 prišli s novými zisteniami. Vo svojich záveroch naznačujú, že prúd, ktorý tlačí poveternostné systémy cez Atlantický oceán smerom do Veľkej Británie bude počas prvých mesiacov budúceho roka do krajiny tlačiť mrazivý vzduch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa |Slovak wild girl|🌲⛰♀️📷🇸🇰 (@slovakwildgirl),

Najchladnejšia zima za posledných 30 rokov

Ako uviedol Times, teplota v Anglicku by mala byť najchladnejšia od roku 2013 a zima tejto sezóny by mala patriť medzi najchladnejšie za posledných 30 rokov. Dlhodobé predpovede počasia však nie sú až také dôveryhodné, keďže klíma sa neustále mení. Meranie tlaku vzduchu a teploty mora sa taktiež môže zmeniť, čo umožňuje vedcom spoľahlivú predpoveď maximálne mesiac dopredu. Je však zrejmé, že keď počasie od Atlantiku ovplyvňuje Veľkú Britániu, z časti určite ovplyvňuje aj strednú Európu a teda aj Slovensko.

Teplota sa môže rekordne znížiť

Podľa portálu Metro však ďalší prognostici predpokladajú zásah mrazivého víru arktického vzduchu v nasledujúcich štyroch mesiacoch, čo by znamenalo najnižšie teplotné hodnoty za posledné desaťročia. Práve na konci tohto roka by mali Veľkú Britániu zasiahnuť ľadové teploty. Podľa Marka Sandersoma existuje pravdepodobnosť, že teplota sa v Anglicku zníži o 57 % viac ako v roku 2018.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nevados de Chillán (@nevadosdechillan),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SnowRider Magazine (@snowridermagazine),

Stále sú to len odhady

Či tieto zmeny tlaku majú zasiahnuť aj Slovensko, je momentálne nejasné. Každý rok však predpovede hovoria o najmrazivejšej zime za posledné desiatky rokov, pričom sa im to nie vždy celkom vyplní. Ako sme však už spomínali, tlaky a prúdy sa neustále menia, a preto je lepšie počkať si na predpoveď a neopierať sa o odhady.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: