Meteorológovia vydali výstrahu pre všetkých, ktorí sa cez víkend chystajú na túru. Na toto si dajte veľký pozor

Kristína Hagarová , TASR Ešte viac

Foto: archív TASR

Počasie bolo v posledných dňoch poriadne chladné a mráz bol na väčšine územia Slovenska. Napriek chladným dňom veľa snehových zrážok nepribudlo. Inak tomu asi nebude ani v najbližších dňoch.

Ako uvádza portál Imeteo, ku večeru sa na Slovensko dostane studený front. Na Gemeri a Zemplíne treba miestami počítať s nízkou oblačnosťou či hmlami. Neskôr bude od severu oblačnosti pribúdať. Na severe a východe sa popoludní môže vyskytnúť mrholenie alebo dážď, pričom k večeru môže aj snežiť.

Na Gemeri, v Above, na Zemplíne a ojedinele aj v Žilinskom kraji, treba miestami počítať s celodenným mrazom. Teploty tam vystúpia od -3 °C do +3 °C. Počasie počas víkendu výraznejšiu zmenu počasia neprinesie. Akurát sa môžeme tešiť na viac slnečných lúčov.

Na severe potrápi vietor

Silnejší vietor treba v piatok očakávať najmä v horských lokalitách na severe Slovenska. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal preto výstrahu druhého stupňa pred vetrom na horách pre okresy Poprad, Brezno, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín. Trvajú od 11.00 h do polnoci. Vietor tam môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu. Platia tiež výstrahy pred poľadovicou aj povodňou.

Foto: unsplash

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí do 11.00 h pre okresy Kežmarok, Námestovo, Dolný Kubín, Martin, Žilina a Turčianske Teplice. Na poľadovicu si treba dávať pozor v takmer celom Prešovskom a Žilinskom kraji, v okresoch Sobrance, Michalovce, Ilava, Púchov, Považská Bystrica. Výstraha prvého stupňa platí do 22.00 h. Výstraha pred vetrom prvého stupňa platí v piatok od 10.00 do 20.00 h pre okresy Bratislava, Pezinok a Senec.

Pozor na výstrahy

Pre okres Poprad je vyhlásená od 12.00 h do polnoci. Na toku Latorica v okrese Michalovce platí výstraha prvého stupňa pred povodňou. Naďalej pretrváva vodná hladina na úrovni prvého stupňa povodňovej aktivity, ktorá bude postupne klesať. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný, uvádza SHMÚ.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: