Meteorológovia zverejnili dlhodobú predpoveď, mnohých ľudí nepoteší: Takto bude na Slovensku vyzerať zima 2021/2022

Kristína Hagarová Ešte viac

FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Hoci dlhodobé predpovede sú z hľadiska relevantnosti často neúplné a meniť sa môže veľa faktorov, mnohých ľudí aspoň približne zaujíma, čo môžu očakávať. Táto zvedavosť sa objavuje najmä v zime, keďže sa zaujímame o to, či sa dočkáme snehu.

Portál Imeteo spísal dlhodobú predpoveď meteorológov pre celú Európu. Ako však uvádza, keď ide o počasie, je veľmi veľa faktorov, ktoré naň majú vplyv. Dlhodobé predpovede nie sú neomylné a sú skôr orientačné, pričom vychádzajú z odhadov a predpokladov meteorológov.

Aká bude zima?

Zdá sa, že na zimu 2021/2022 bude mať vplyv La Nina, čo je len iný názov pre chladné teploty oceánu v tropickom Tichom oceáne a vývoj tejto studenej fázy La Nina je kľúčovou črtou vývoja počasia vo svete minimálne na niekoľko najbližších mesiacov. Momentálne model ECMWF, ktorý je najčastejšie označovaný ako najspoľahlivejší model, naznačuje, že Európu v priemere čakajú vyššie teploty, než je obvyklé.

Toto mnohých ľudí nepoteší

Slovensko podľa tohto modelu preto čaká nadpriemerne teplá zima. Modely prezentujú na Slovensku normálne snehové podmienky. O niečo viac snehu oproti priemeru sa očakáva na juhozápade Slovenska. Modely predpokladajú, že nad severnou Európou môžeme očakávať normálne až vlhké podmienky, pričom pevninská Európa skôr tie suché. Slovensko by mala čakať nadpriemerne teplá zima, a to až o 1 °C. Zrážkovo však bude zima normálna až mierne podnormálna. Viac snehových zrážok by mohlo byť na Podunajskej nížine vrátane Bratislavy.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: