MIMORIADNA SPRÁVA: Igor Matovič otvára hranice s Poľskom. Zmena sa týka hromadných podujatí aj nedeľného nakupovania

Foto: TASR/Martin Baumann

Dnes o 8 hodine sa uskutočnila tlačová beseda premiéra Igora Matoviča. Spolu s ním sa jej zúčastnili aj hlavný hygienik Ján Mikas a zástupcovia konzília. Témou boli výsledky včerajšieho rokovania epidemiológov a konzília.

Tlačová beseda bola oznámená na poslednú chvíľu, no Igor Matovič avizoval, že situácia na Slovensku je stabilná, preto na Slovensku uvoľňujú ďalšie opatrenia. K bezpečným krajinám, do ktorých od soboty môžeme cestovať, sa pridáva Poľsko. Ľudí však upozorňuje, aby radšej nešli do oblasti Sliezka. Medzi bezpečné krajiny zaradili aj Čiernu horu.

Hromadné podujatia

Zmena sa týka aj hromadných podujatí. Napriek tomu, že bolo avizované, že do konca roka nebude možné organizovať podujatia nad 1 000 ľudí, nastala zmena. Konzílium povolilo, že v prípade šachovnicového sedenia je možné, aby boli organizované aj takéto podujatia. Avšak týka sa to najmä športových podujatí. Hlavný hygienik oznámil, že od zajtra sa ruší aj povinnosť zatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu. Povinná sanitárna nedeľa tak už nebude vyžadovaná.

Zrušenie sanitárneho dňa a otvorenie obchodov

Povinný tzv. sanitárny deň v obchodoch v nedeľu sa od soboty 20. júna ruší. Povinnosť taxislužieb voziť zákazníka na zadných sedadlách sa zase mení na odporúčanie. Informoval o tom v piatok na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. Kontroly vykonávania sanitácie budú podľa Mikasa vykonávať regionálne úrady verejného zdravotníctva tak, ako doteraz.

Pravidelná dezinfekcia

“Ruší sa povinnosť uzatvoriť všetky maloobchodné prevádzky v nedeľu a zároveň sa ruší povinnosť prevádzkovateľov priestorov maloobchodných prevádzok pre každú nedeľu v mesiaci vykonávať povinnú dezinfekciu priestorov predmetných prevádzok, teda tzv. sanitárny deň,” spresnil Mikas.Podľa hlavného hygienika však potravinárske predajne, prevádzky zariadení spoločného stravovania, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iným ambulantným predajom potravín, pokrmov a nápojov budú mať povinnosť klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného a účinného čistenia a dezinfekcie.

Taxislužby tiež pocítia zmenu

Musí sa vykonávať dôkladne v rámci denného sanitačného režimu prevádzky, a taktiež v rámci prijatých a zavedených zásad správnej hygienickej praxe podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o hygiene potravín. V prevádzkach taxislužieb sa podľa Mikasa povinnosť klienta sedieť na zadnom sedadle mení na odporúčanie. “Táto zmena bola vykonaná na základe žiadostí ľudí, ktorý zo zdravotných dôvodov nemohli sedieť na zadných sedadlách,” vysvetlil.

Ruší sa tiež povinnosť zamestnanca vykonávajúceho starostlivosť o telo zákazníka, aby pri svojej činnosti používal ochranný štít tváre alebo ochranné okuliare. “Má to charakter odporúčania,” dodal Mikas. Prevádzky, ktoré doteraz museli viesť evidenciu zákazníkov a uchovávať zoznam 30 dní, už túto povinnosť nebudú mať.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: