MIMORIADNA SPRÁVA: Vo veku 98 rokov zomrel luxemburský veľkovojvoda, ktorý stál na čele krajiny 36 rokov

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Vo veku 98 rokov zomrel luxemburský veľkovojvoda Jean, ktorý stál na čele krajiny od roku 1964 do svojej abdikácie v roku 2000. Za jeho vlády sa veľkovojvodstvo stalo medzinárodným finančným centrom. Informovalo o tom BBC.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Grand Ducal Family (@royalsofluxembourg) on

O smrti svojho otca verejnosť informoval jeho syn Henri, ktorý je momentálne na čele krajiny, keďže jeho otec abdikoval v jeho prospech. Príčinou úmrtia bola pľúcna infekcia, vojvoda umrel v nemocnici v kruhu rodiny.

„S veľkým smútkom vás chcem informovať o smrti môjho milovaného otca, jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodovi Jeanovi, ktorý zomrel v pokoji, obklopený milovanou rodinou,“ povedal pre BBC syn Henri.

Ján Luxemburský sa narodil 5. januára 1921 veľkovojvodkyni Šarlote I. a princovi Félixovi Burbónsko-Parmskému. Jeho mladé roky boli zatienené druhou svetovou vojnou; jeho rodina musela utiecť pred nacistickými vojskami a hľadať si útočisko v Spojených štátoch a Kanade, pripomína agentúra Reuters. Ján sa vrátil do Európy v roku 1942 a v Británii absolvoval vojenský výcvik. Krátko slúžil ako strážca v Buckinghamskom paláci a v roku 1944 sa pridal k spojeneckým silám v Normandii, pričom sa zúčastnil na bitke o Caen.

Po vojne sa oženil s belgickou princeznou Joséphinou Charlottou, s ktorou mal päť detí. Po tom, ako v roku 1964 abdikovala jeho matka Šarlota I., sa stal veľkovojvodom Luxemburska. Počas jeho 36 rokov na čele štátu sa Luxemburské veľkovojvodstvo, vklinené medzi Belgicko, Nemecko a Francúzsko, zmenilo z priemyselne stagnujúcej oblasti na medzinárodné finančné centrum. Ján abdikoval v októbri 2000 a panovnícke kreslo prepustil svojmu najstaršiemu synovi Henrichovi, na ktorého už v roku 1998 presunul väčšinu svojich povinností. Luxembursko so 600.000 obyvateľmi je konštitučnou monarchiou, v ktorej má veľkovojvoda výkonnú moc a návrhy zákonov sa stávajú legislatívou iba s jeho podpisom. Luxembursko je zároveň jediným suverénnym veľkovojvodstvom na svete.

0
Komentovať (0)