Mimoriadne zriedkavý prípad. Žene z ďasien vyrastajú tvrdé čierne chlpy

Lucia Mužlová Ešte viac

Foto: pixabay

Zriedkavý prípad nie je novinkou. Žena, ktorej z úst vyrastajú vlasy navštívila lekárov už pred 10 rokmi, kedy mala len 19 rokov. Ani odborníci nemohli uveriť tomu, čo objavili v ústach mladej ženy. Vlasy dokážu vyrastať naozaj z rôznych miest na tele, no ústa sú ozajstná rarita.

O prípade informoval Sciencealert, no odborníci ho bližšie popísali v prípadovej štúdii. 19-ročná žena sa stretla s lekármi na Univerzite Campania Luigi Vanvitelli v Neapole v Taliansku. Zriedkavý prípad vysvetlili diagnózou označovanou ako gingiválny hirsutizmus. V preklade ide o nález chĺpkov alebo teda vlasov, ktoré vyčnievali z mäkkých tkanív, teda ďasien horných predných zubov. V histórii medicínskej literatúry bolo zaznamenaných len 5 ďalších prípadov, preto sa jedná viac menej o raritu. Podľa odborníkov je veľmi náročné zistiť, prečo tento stav nastane.

V tomto konkrétnom prípade ale vedci previedli hormonálne testy a použili aj ultrazvuk. Výsledky viedli k záveru, že žena trpí syndrómom polycystických vaječníkov, čo vedie k hormonálnej nestabilite. Nadmerné ochlpenie je bežným javom práve v týchto prípadoch. Často sa nechcené chĺpky objavujú v oblasti tváre, najmä nad hornou perou, prípadne výrazne zarastá obočie alebo oblasť podpazušia, ale tiež aj horné a dolné končatiny.

Pacientke nechcené chlpy chirurgicky odstránili a zvolili liečbu antikoncepciou, aby jej hormóny dostali do rovnováhy. To všetko však fungovalo len istý čas. Po 6 rokoch sa pacientka vrátila s rovnakým problémom. Lekári teda odstránili chĺpky spolu s časťou ďasna, v ktorom našli aj korienok, ktorý sa pretlačil cez neobvykle zhrubnuté tkanivo ďasna. O rok neskôr sa stav pacientky zhoršil a ochlpenie sa objavilo aj na miestach, kde predtým nebolo. Vedci špekulujú o tom, či môžu byť tkanivá v sliznici podobné ako tkanivá, ktoré tvoria pokožku. Jasné vysvetlenie však odborníci zatiaľ nemajú.

Prípadová štúdia bola uverejnená v Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: