Minister zdravotníctva Marek Krajčí: Na Slovensku máme druhú vlnu pandémie koronavírusu, toto je nový pandemický plán

TASR , SITA

Foto: TASR/Pavol Zachar

Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Článok pokračuje pod videom ↓

Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách. Nárast druhej vlny pandémie nového druhu koronavírusu je na Slovensku ešte relatívne dobrý. „Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ konštatoval Krajčí s tým, že v okolitých krajinách je situácia je komplikovanejšia.

Aké budú ďalšie postupy?

Komisia by mala zadefinovať aj menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal rozhodnúť premiér Igor Matovič (OĽANO). Komisia na stretnutí schválila nový pandemický plán pre Slovensko. Stalo sa tak až na druhý pokus. Odborníci o ňom diskutovali po prvý raz ešte koncom júla, ale neodobrili ho pre viaceré pripomienky. Krajčí priblížil, že plán napovie, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii nového koronavírusu, ale aj pri iných respiračných ochoreniach. Nový pandemický plán nebude používať informácie o kĺzavom mediáne.

Foto: TASR

Nový pandemický plán

„Dobrou správou je, že Slovensko má oddnes nový pandemický plán. Podľa pandemického plánu máme zabezpečenú pripravenosť Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcna. Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabepečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia,“ povedal Krajčí.

Necestujte do zahraničia

Pandemická komisia vzhľadom na situáciu s novým druhom koronavírusu neodporúča cestovanie do zahraničia. Krajčí tiež avizoval, že rodičia by pred nástupom detí do školy mohli podávať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nebolo posledných 14 dní v zahraničí ani na tábore s medzinárodnou účasťou. Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti chce predniesť na stredajšom (12. 8.) rokovaní vlády SR. Opatrenie by sa malo týkať aj predškolských zariadení.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Importy zo zahraničia

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že veľa epidémií na Slovensku vzniklo z dôvodu importovaného prenosu, najmä z Ukrajiny, Srbska a Česka. V ďalších prípadoch ide o kontakty s nakazenými. Veľkým firmám odporúča „oprášiť krízové plány“ a nastaviť pravidlá pre zamestnancov. „Môže sa stať, že budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a budú musieť pre tieto prípady uzatvoriť aj časti prevádzky,“ dodal.

Školy sa musia pripraviť

Žiaci by pred nástupom do škôl mali odovzdať čestné prehlásenie o tom, že nie sú infikovaní novým koronavírusom a neboli v zahraničí 14 dní pred nástupom do školy. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister zdravotníctva SR a predseda pandemickej komisie Marek Krajčí (OĽaNO). Tento návrh chcú predstaviť na rokovaní vlády, ktoré sa uskutoční v stredu 12. augusta.

Do škôl majú nastúpiť zdravé deti

Minister poznamenal, že je dôležité aby do škôl nastúpili zdravé deti. Rodičom s deťmi pred začiatkom školského roka neodporúča vycestovať ani do krajín, ktoré sú vnímané ako bezpečné. V prípade, že sa dieťa ocitlo v zahraničí v priebehu 14 dní, malo by ostať s rodičmi v karanténe. Rodič by mohol na toto dieťa následne čerpať OČR poradil minister.

Foto: TASR/AP

Pripraviť na začiatok školského a akademického roka sa budú musieť aj stredné školy a vysoké školy s internátmi. Tým doporučujú, aby na internátoch zabezpečili karanténne zariadenia pre zahraničných študentov, ktorí budú študovať na univerzitách. Mali by tiež počítať so zriadením izolačnej izby pre potencionálnych pozitívnych študentov s ochorením COVID-19, kým nebudú môcť títo vysokoškoláci odísť domov.

Najnovšie články