Mladá moslimka sa vďaka jednej fotografii stala vzorom. Takto sa bojuje proti všetkým nenávistným ľuďom a komentárom

Monika Miková Ja žena

Foto: youtube screenshot (ikambiz)

Väčšina rozumných ľudí chápe, že prílišná polarizácia ľudského spoločenstva nie je dobrá a môže byť až nebezpečná. Každá slobodná spoločnosť je charakteristická diverzitou. Na jednej strane môžeme polemizovať, či spoločnosť, v ktorej žijeme, je príliš, alebo prirodzene polarizovaná, ale nech je tomu tak či onak, je v záujme nás všetkých, aby nedochádzalo k stupňovaniu napätia medzi stranami.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by شيماء (@shaymaadarling) on

Shaymaa Ismaa′eel je mladá žena, ktorá vyjadrila svoj názor všetkým anti-moslimským protestantom jednou fotografiou. Minulý víkend sa v zámorí, čo nie je žiadnou novinkou, konal ďalší anti-nábožensky založený protest. Mladá žena sa rozhodla zasiahnuť proti nenávisti. Niečo, čo z počiatku vyzeralo ako recesia poslalo dôležitú správu všetkým dotknutým.

Shaymaa v rozhovore uviedla, že konvertovala na náboženstvo slobodne a počas svojho rozhodnutia zvažovala i tlak spoločnosti a neprajníkov. S láskou hovorila o prianí: „kiež by porozumeli tým krásnym veciam o našom prorokovi.“

Rebelka

Raz keď s kamarátkou Jamilah kráčali po ulici, začali po nich protestujúci v zhromaždení nenávistne pokrikovať rôzne heslá. Mladá žena preto zastavila policajného dôstojníka, či by mohol niečo urobiť, opovedal jej, že nie. Povedala Jamilah: „urob mi fotografiu s nimi,“ a šibalsky sa pri tom usmievala.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by شيماء (@shaymaadarling) on

Paradoxná fotografia sa stala virálnou neuveriteľnou rýchlosťou po zverejnení na sociálnej sieti. Ako to už býva, zdvihla sa názorová vlna kritiky i pochopenia.

Shaymaa zverejnila fotku s citátmi: proroka Muhammeda: „láskavosť je známkou viery; tí, ktorí nie sú láskaví, nemajú vieru.“ 21. apríla som sa usmiala do tváre fanatizmu a odkráčala som s pocitom úspechu.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by شيماء (@shaymaadarling) on

Fotografia si vyslúžila 200 000 páči sa mi to a stovky komentárov. Komentujúci hlavne oceňovali spôsob pozitívneho boja s nenávisťou. Niektorým sa nápad dokonca páčil natoľko, že si vytvorili podobné fotky s inými protestujúcimi. Mladá žena sa tak stala inšpiráciou rozumného, pokojného boja.

Pre magazín Bluzzfeed sa Shaymaa vyjadrila: „nečakala som vôbec, že by moja obyčajná, rebelská fotografia zaznamenala až takýto dopad na ľudí. Pozitívne a povznášajúce je, že mladí ľudia na príklade neznámej ženy môžu vidieť, ako sa dá postaviť tvárou v tvár nenávisti voči náboženstvu.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by شيماء (@shaymaadarling) on

Osobne si viem túto fotografiu predstaviť ako výbornú tému na názorovú diskusiu v strednej škole. Ľudí treba naučiť chápať a myslieť aj srdcom, nehádzať všetkých do jedného vreca.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: