Mnohí lekári si za potvrdenie o prekonaní koronavírusu pýtajú peniaze. Majú však na to nárok?

Kristína Hagarová Ešte viac

Foto: TASR/AP

Väčšina z nás robí všetko preto, aby mohol žiť bežný život. Kým niektorí ľudia potrebujú potvrdenie, že nemajú koronavírus, druhí zase potrebujú potvrdenie o prekonaní koronavírusu.

Vystavenie o prekonaní koronavírusu reálne nepotrebujete, na čo niektorí lekári pacientov neupozornia. Stačí, pokiaľ máte pri sebe doklad o pozitívnom teste, ktorý však nesmie byť starší ako tri mesiace. V súvislosti s potvrdeniami a pandémiou vzniká veľké množstvo zavádzajúcich informácií.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Pacienti sú nahnevaní

V poslednej dobe sa objavilo niekoľko nejasností, ktoré ľudí dokážu poriadne nahnevať. V jednom okresnom meste si rôzni lekári vypýtali za potvrdenie o prekonaní koronavírusu rozdielne poplatky. Kým jeden chcel 3 eurá, druhý doktor si od pacienta vypýtal až 10 eur. Cenník poplatkov mal dokonca vypísaný na dverách.

Foto: TASR/AP

Schváliť to musí VÚC

Portál TVnoviny informoval o prípade jednej pacientky, ktorá si po skončení karantény išla vypýtať potvrdenie o prekonaní covidu jej školopovinného syna k detskej lekárke. Tá si od nej vypýtala 3,50 ako administratívny poplatok, u obvodnej doktorky pritom neplatila nič. Daná poliklinika pritom za vystavenie potvrdenia poplatky nevyberá. Celé sa to stalo omylom, vyvoláva to však otázku o tom, ako poplatky fungujú. Cenník poplatkov pritom podľa portálu musí schváliť VÚC.

Aké máte vy skúsenosti s poplatkami u lekárov?

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: