Mnohí ľudia obviňovali trénera uviaznutých chlapcov z nezodpovednosti. Tieto jeho hrdinské činy sa stali virálnymi a ľudia ho teraz obdivujú

Lucia Mužlová

Nenápadný muž, thajský futbalový tréner Ekkapol Chantawong a 12 chlapcov vo veku od 11 do 16 rokov uviazli v zaplavenej jaskyni. Sem ich vzal po tom, čo absolvovali svoj tréning. Podozrenia začali vznikať, keď sa chlapci nedostavili domov a ich rodičia to začali hlásiť príslušným orgánom. Trvalo dlhých 9 dní, kým sa záchranárom podarilo chlapcov a trénera len lokalizovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

V jaskyni strávili celých 18 dní, no našťastie sa ich podarilo zachrániť a zo strašnej situácie všetci vyviazli živí a zdraví. Na trénera Ekkapola však mnoho ľudí útočilo a dávali mu uviaznutie v jaskyni za vinu. Používateľ Twitteru, ktorý si hovorí yvvonelim9 postol niekoľko príspevkov, v ktorých trénera háji a objasňuje, čo je vlastne za človeka. Jeho príbeh a obeta vzali za srdce extrémne množstvo ľudí, ktorí veľmi rýchlo prehodnotili svoje tvrdenia.

Ekkapol sa narodil v Thajsku, no keď mal len 10 rokov prišiel o celú blízku rodinu. Ich život vyhladila choroba, ktorá zasiahla jeho dedinu. Jeho príbuzní sa oňho starali do dvanástich rokov, kedy ho poslali do kláštora. V kláštore trénoval, aby sa mohol stať mníchom. Svojho poslania sa však musel vzdať, pretože sa išiel starať o chorú starú mamu. Neskôr sa dostal k trénovaniu mladých futbalistov, ktorí boli mnohokrát z chudobných pomerov alebo etnických menšín.

Vždy ich miloval viac, ako seba samého,“ povedala Joy Khampai, ktorá pracuje v miestnej kaviarni. „Nepije ani nefajčí. Je to ten typ človeka, ktorý dúfa, že deti budú nasledovať jeho správny príklad.“ Ek dokonca vytvoril systém, v ktorom sa rozhodol motivovať chlapcov k lepším akademickým výsledkom prostredníctvom futbalu. Pokiaľ mali dobré známky, boli odmenení novými šortkami alebo kopačkami. Mimo toho ich tréner zháňal sponzorov a veril, že jeho chlapci nie sú len tím z malého mesta, ale dotiahnu to na profesionálnych športovcov.

Ek dokonca deti dopravoval domov a na tréning, pokiaľ ich rodičia na to nemali čas. To všetko svedčí o tom, že do nich vkladal maximum. Tu sa to však nekončí. Podľa záchranárov bol Ek najslabším členom skupiny, pretože všetko svojej jedlo obetoval pre chlapcov, ktorých učil v jaskyni meditovať, aby si ušetrili čo najviac energie. Taktiež ich učil, aby pili vodu zo stien jaskyne a nie z kalných jazierok. Pokiaľ by teda tréner nebol s chlapcami, tí by už zrejme neboli nažive a určite by nevyviazli v tak dobrom stave.

Napriek tomu jeho priatelia vedeli, že Ek na seba prevezme vinu. Na kus papiera napísal odkaz, v ktorom uviedol, že sa o chlapcov postará, ako to len bude vedieť a zároveň ďakoval za podporu. Napriek tomu, že mnoho ľudí verí v tom, že je zodpovedný za to, že skupina zostala v jaskyni, druhá skupina ľudí ho obhajuje tým, že bez neho by chlapci živí nevyviazli. Ek však čelil smrti už predtým. Choroba, ktorá zasiahla jeho rodnú dedinu ušetrila len jeho, čo naznačuje, že zrejme mal na tomto svete podstatnú úlohu.

Pozri aj: Zabudnite na pobrežie Ázie a Austrálie. V Stredozemnom mori objavili koralový raj, no má to jeden háčik

boredpanda.com

Najnovšie články