Moje utierky boli stále fľakaté a nevedela som ich s ničím vyprať. Potom mi stará mama povedala, ako ich kedysi prala ona a odvtedy sú všetky bez jedinej škvrny!

Monizz

Utierky v kuchyni sú veľké pomocníčky, no ich pomoc si vyžiada veľkú daň. Rozčúlenie po každom, keď ich vyberieme z práčky a sú na nich škvrny, akoby sa ani nikdy neboli prali. Nuž a ťažko utierať s utierkami, ktoré sú špinavé a vy v nich stále vidíte tie odporné živé baktérie.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Pravda je taká, že baktérie v utierkach ani nemusia byť, no špina a fľaky nám ich znechutia natoľko, že by sme ich najradšej vyhodili, aj keď stihli poslúžiť iba raz. Netreba však robiť nič také. Máme návod, ako utierky prať tak, aby na nich neostal ani jediný farebný, či mastný fliačik!

Čo by ste mali vedieť

V prvom rade si treba uvedomiť, že utierka, ktorú používate, nie je na niekoľko dní. Ak do nej utierate riady, mokrú linku a kadečo iné, čo v kuchyni príde pod ruku, vrátane vašich rúk, potom patrí do koša rozhodne každý jeden deň. Väčšine žien žije v domnienke, že utierka vydrží aj týždeň. Základným pravidlom je však to, že ak nechcete, aby sa vám škvrny nedali vyprať, potom ich tam nemôžete nechať zaschnúť. Ak teda utierku ušpiníte, mala by ísť prinajmenšom do teplej vody. Všetko sa vyčistí jednoduchšie, ak to nezotrváva zavesené na dvierkach od rúry.

pixabay.com

Pri praní utierok by ste mali dodržiavať aj potrebnú teplotu. Biele perte spravidla pri teplote 95 stupňov, farebné stačí pri teplote 40 až 60 stupňov, v závislosti od materiálu a miery zafarbenia.  Utierky okrem toho po praní vždy žehlite.

Ak utierate utierkou stôl, špinavý kredenc, alebo sporák, potom by ste s týmto nelichotivým zvykom mali ihneď prestať. Utierka je na utieranie riadu a nie ja utieranie rúk, špinavých povrchov a už vôbec nie mastného sporáka.

pixabay.com

Čo s čím funguje?

Od červeného vína idú škvrny dole ťažšie. Pripravte si zmes vody a soli v pomere 1:1 a škvrny dobre zalejte. Uteráky od soli prepláchnite a až potom ich dajte prať. Soľ totiž pod vplyvom horúcej vody môže z farebných tkanín vytiahnuť aj pôvodnú farbu.

Spravidla platí, že najviac nevyprateľných škvŕn je od kávy a čierneho čaju. K odstráneniu takýchto škvŕn potrebujete utierky pred bežným praním namočiť do amoniakového roztoku v pomere 1:1 (amoniak:voda). Roztok nastriekajte alebo nalejte na škvrny, pár minút počkajte, aby začal účinkovať a potom dajte utierky hneď prať.

pixabay.com

S mastnými škvrnami je to ešte jednoduchšie, než by ste si mysleli. Stačí, ak ich pred praním dobre vyšúchate s prostriedkom na umývanie riadu. Prostriedok neoplachujte, ale dajte utierky rovno prať. Mastné fľaky by mali byť minulosťou.

Nešťastné sú aj škvrny od ovocia a štiav. Tie však poľahky odstráni obyčajný šampón na vlasy. Namočte utierku do horúcej vody, nechajte ju tam 15 minút a potom ju vyžmýkajte. Na škvrny naneste šampón, trochu ho do tkaniny vmasírujte a potom nechajte pol hodiny pôsobiť. Napokon utierku ručne vyperte.

sovkusom.ru

Najúčinnejší prostriedok od starých mám

Ak sa vám nechce trápiť s jednotlivými škvrnami, potom vyskúšajte tento silný a vysokoúčinný domáci prostriedok, ktoré vymysleli ešte naše babičky. Budete potrebovať:

250ml etylalkoholu

2 PL sódy bikarbóny

2 PL pracieho prášku (kedysi používali mydliny)

lavór s teplou vodou

Do lavóra si nalejte horúcu vodu, vložte do nej utierky a počkajte, kým sa tkaniny celkom namočia. Pridajte etylalkohol, sódu a prací prášok a všetko dobre pomiešajte. Potom utierky chvíľu preperte a nechajte ich v lavóru 24 hodín. Ak je vody málo, pokojne pridajte viac, musí však byť horúca. Po jednom dni státia utierky vo lavóre dobre preperte, špinavú vodu vylejte a preperte ich naposledy v čistej teplej vode. Potom ich dajte do práčky na bežný prací režim a po vybratí budú ako nové.

sovkusom.ru

Ak vám utierky zapáchajú od jedla a zvyškov, namočte ich v studenej vode s trochou nastrúhaného mydla a manganistanu draselného. Po niekoľkých hodinách ich prepláchnite a po zápachu nebude ani stopy.

Pozri aj: Pozrite sa na svoju dlaň a nájdite čiaru srdca. Ak tá vaša smeruje medzi ukazovák a palec, mali by ste vedieť toto!

zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru

Najnovšie články