Mopslíky nie sú roztomilé psy. Sú to úbohé, choré a zdegenerované zvieratá, ktoré by radšej nemali existovať

Lucia Mužlová Ešte viac

Mopslíky boli istú dobu veľmi obľúbené plemeno psa a v mnohých domácnostiach na nich ich majitelia nedajú dopustiť. V minulosti bolo toto plemeno veľmi vážené a to hlavne v Číne. To čo z neho zostalo dnes, sa však nedá nazývať zdravým psom. Mopslíky pre svoje šľachtenie nesmierne trpia. Kritika sa vzťahuje najmä na majiteľov týchto psíkov, ktorý ich chov naďalej podporujú, aj napriek tomu, že tieto zvieratá trpia.

Používateľ Cranberrycapers poukázal na niekoľko zásadných problémov s týmto plemenom. Prvým bodom, ktorý je aj pre nezasvätených ľudí najbadateľnejší, je ich ňufák. Psy väčšinou dychčia, preto, aby sa ochladili. Kvôli sploštenému ňufáku majú tieto psy problémy s dýchaním. Nedokážu si ochladzovať telo, čo môže často dospieť k zlyhaniu orgánov.

Okrem toho, ťažkosti s dýchaním im znemožňujú aj najobľúbenejšie psie aktivity, ako napríklad beh či obyčajnú hru. Ďalším bodom je ich znetvorená čeľusť. V dôsledku toho často týmto psíkom rastú zuby všetkými smermi. Kvôli krivej lebke majú tiež vypleštené oči. Až 60% týchto psov oslepne. V prípade, že sa mopslíky tešia, v krku sa im uvoľňujú tekutiny, ktorými sa dusia. Toto sa nazýva reverzné soplenie.


Kvôli úbohej kvalite kostí a nešikovnému držaniu tela, tiež trpia rôznymi neuralgickými ochoreniami, artritídou či dokonca inkontinenciou. Veľmi bežným problémom u mopslíkov je aj opuch mozgu. Ak ich postihne toto ochorenie, umierajú do niekoľkých týždňov. „Prestaňte ich velebiť, prestaňte ich kupovať,“ píše na svojom blogu Cranberrycapers.

 


0
Komentovať (0)