Môžu sa skončiť samovraždou. Toto je zoznam 10 najhorších a najintenzívnejších bolestí, ktoré môže človek zažiť

Lucia Mužlová

Vďaka našim zmyslovým orgánom dokážeme usúdiť, či je nám zima, teplo, či máme dostatok kyslíku, či nám niečo vonia, chutí a podobne. Hovoríme o špecializovaných anatomických štruktúrach, ktoré poskytujú mozgu všetky potrebné informácie o zmene vonkajšieho prostredia. A keď nám táto zmena škodí alebo pociťujeme akékoľvek ťažkosti, všetky zmysly a receptory nám to pekne zrátajú. Toto je zoznam desiatich problémov, vďaka ktorým budete vedieť o každom jednom kúsku vášho tela.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pásový opar

V skutočnosti sa to nezdá, teda minimálne pre ľudí, ktorí s pásovým oparom alebo herpesom nemajú skúsenosti. V skutočnosti však ide o celkom bežný problém, avšak veľmi nepríjemný a zároveň aj jeden z najbolestivejších. Za jeho vznikom stojí rovnaký vírus ako ten, ktorý má na svedomí kiahne. Bolesť, ktorú spôsobuje, je charakterizovaná ako brniaca a pálivá, zvyčajne zasiahne len jednu časť tela, avšak môže mať naozaj škaredé rozmery. Bolesť môže byť natoľko intenzívna, že jemný dotyk dokáže spôsobiť bodavý pocit trvajúci celé minúty.

Clusterova bolesť hlavy

Táto diagnóza sa dá prirovnať k predstave, že by ste museli zažívať pôrod každý deň aspoň dvakrát po dobu dvoch týždňov. Clusterova bolesť hlavy sa tiež nazýva samovražedná bolesť hlavy, pretože dokáže byť natoľko zničujúca, že niektorých svojich pacientov doviedla až k tomuto krajnému riešeniu. Bolesti prichádzajú veľmi náhle bez akéhokoľvek varovania a objavujú sa najmä v oblasti očí. Ich trvanie môže byť od pätnástich minút až po tri príšerné hodiny a viac. Táto diagnóza je známa ako najhoršia bolesť hlavy, dokonca horšia než akékoľvek štádium migrény.

Syndróm zmrznutého ramena

Pixabay

Tento stav nie je len extrémne bolestivý, ale aj strpčujúci. Môže trvať celé roky, kým sa poriadne vylieči. V prípade zmrznutého ramena pociťuje jednotlivec tak nesmiernu tesnosť a stuhnutie, že je prakticky nemožné robiť tie najprimitívnejšie pohyby ako napríklad zdvihnutie paže. Každodenné činnosti ako vyzliekanie vrchného dielu oblečenia, dvíhanie šálky či česanie sa stávajú utrpením a nemožným úkonom. Nie je celkom jasné, čo tento syndróm spôsobuje, avšak väčšinou sa tieto ťažkosti objavia v prípade zranenia postihnutej časti tela. Vo väčšine prípadov však trápi diabetikov.

Zlomené kosti

Veľmi zvyčajný problém, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Tento problém je známy ako fraktúra a najčastejšími prípadmi sú polámané kotníky, bedrá, ruky a taktiež zlomeniny nosa. Pokiaľ je zlomenina len malá, je možné, že človek nepociťuje žiadnu bolesť, ale vo všeobecnosti ide o veľmi bolestivé zranenie, a to najmä v prípade, že sa snažíte postihnutou časťou hýbať. Zlomené kosti sa môžu vyliečiť aj samé, ale vo väčšine prípadov musia byť narovnané alebo zafixované do istej pozície. Pravidlo, ktoré platí je, že čím ste starší a čím väčšia je zlomenia, tým dlhšie trvá jej celkové zahojenie.

Komplexný regionálny bolestivý syndróm

Syndróm označovaný aj skratkou ako CRPS je postihnutie, kedy je bolesť spôsobená zranením kosti alebo mäkkého tkaniva. Môže zasiahnuť úplne kohokoľvek, ale najväčšiu pravdepodobnosť majú ženy vo veku medzi 40 – 50 rokov. Bolesť, ktorú spôsobuje CRPS, je tak intenzívna a silná, že dokáže prebiť aj tú, ktorá pramení so samotného zranenia. Zvyčajne zasiahne paže, nohy, ruky alebo chodidlá. Bolesť zasiahne celú ruku alebo nohu, a to aj napriek tomu, že zranenie samotné mohlo byť len na jedinom prste. Niekedy však bolesť spôsobuje opačný extrém.

Infarkt

Pixabay

Pokiaľ dostanete infarkt, ste ešte jedeným zo šťastlivcov, pokiaľ vyviaznete živý. Bolesť sa v prípade infarktu sústredí na stred hrudníka, zvyčajne je opisovaná ako stiahnutie alebo pocit ťažkosti, ktorý je taký príšerný, že vďaka nemu môže celý organizmus zlyhať. Bolesť sa môže javiť ako naozaj zlé zažívacie ťažkosti, prípadne sa môže preniesť do čeľuste, krku, chrbta, rúk alebo brucha. Pokiaľ vznikne podozrenie na to, že by niekoho mohol postihnúť infarkt, je nutné okamžite volať pohotovosť.

Vyskočená platnička

Bolesti chrbta zasahujú 8 z 10 ľudí počas rovnakého bodu života a jednou z najbežnejších príčin je práve vyskočená platnička. Zvyčajne je dôsledkom dvíhania príliš veľkej váhy. Mnoho ľudí pozná toto postihnutie, samozrejme je to výraz notoricky známy, avšak málokto vie, čo sa s telom v takomto prípade skutočne deje. Ide o to, že jedna z platničiek v chrbtici sa pretrhne a tekutina, ktorá je jej obsahom, sa začne uvoľňovať. Mnoho ľudí, ktorí trpia vyskočenou platničkou, zažívajú náhlu a silnú bolesť v nižšej časti chrbta. Zvyčajne sa dá táto bolesť utlmiť tým, že si ľahnete, avšak môže byť omnoho horšia v prípade, že začnete kašlať alebo kýchať. Najspoľahlivejšou úľavou sú lieky proti bolesti, zbaviť sa tohto problému môže trvať niekoľko týždňov.

Rakovina

Väčšina ľudí, ktorí trpia rakovinou vo vysokom štádiu, zažívajú veľké bolesti, či už zo samotného nádoru, alebo nežiadúcich efektov liečby tohto ochorenia, či už chemoterapiou alebo ožarovaním. Aj keď býva bolesť veľmi nemilosrdná, nemusí to nutne znamenať, že ochorenie sa zhoršuje. Aj veľmi malý nádor, ktorý tlačí na isté nervové zakončenia, môže spôsobovať obrovskú agóniu, zatiaľ čo veľký a nebezpečný nádor môže spôsobovať malú, alebo dokonca žiadnu bolesť. Bolesť z rakoviny sa môže líšiť, pocitovo, dĺžkou trvania alebo intenzitou. Je to individuálne, no zároveň je bolesti veľmi ťažké zabrániť aj v prípade pravidelného užívania predpísaných liekov proti bolesti.

Artritída

Pixabay

Ľudia s artritídou zvyčajne trpia bolesťami kĺbov v bedrách, kolenách, zápästiach alebo prstoch. Bolesť môže prísť veľmi nárazovo a často sa spája aj s bolesťami svalov a stuhnutím jednotlivých kĺbov. Hovoriac o liečbe artritídy je úplne jedno akým typom jednotlivec trpí, dôležité je neustále precvičovanie končatín. Typ cvičenia, ktorý najviac prospieva postihnutej oblasti zvyčajne vyberá lekár alebo fyzioterapeut.

Obličkové kamene

Pokiaľ niekoho zasiahnu obličkové kamene, je vysoko pravdepodobné, že bolesť bude naozaj otrasná. Taktiež je opisovaná ako náhla a nárazová, nesmierne ostrá, a to v nižšej časti chrbta alebo na boku brušnej dutiny, niekedy sa dokonca objaví aj v slabinách. Bolesti môžu trvať hodiny, no prichádzajú v rôznych intervaloch, ktoré môžu obsahovať aj prestávky. Bolesť sa zvyčajne objaví uprostred noci a býva tak nepríjemná, že vo väčšine prípadov donúti pacienta, aby okamžite navštívil pohotovosť. V skutočnosti sú však tieto kamene väčšinou tak malé, že sa dajú aj vymočiť a práve vtedy prestáva bolesť ihneď ako sa ich telo zbaví.

Pozri aj: 10+ bolestivo-vtipných príbehov o menštruácii, ktoré pochopia najmä ženy

babskeveci.sk, nhs.uk

Najnovšie články