Musia byť Vianoce naozaj plné stresu? Toto je 5 tipov, ako si ich spríjemniť a nezblázniť sa

Lucia Mužlová Ešte viac

To, že budú Vianoce a sviatky sa začíname každým rokom dozvedať o čosi skôr. Ešte ani poriadne nezačne jeseň a už z každej strany vnímame podnety o darčekoch, napečených koláčoch a vianočných stromčekoch. Aj keď si to možno neuvedomujete, pre mnohých ľudí je obdobie sviatkov stresujúce. Ako si s týmto problémom poradiť a vniesť si do života tú povestnú a skutočnú radosť z Vianoc? Bude to ťažké, no aj malé kroky môžu pomôcť.

Dôležité je nezabudnúť, o čom tieto sviatky skutočne sú. Rodina, spoločne strávené chvíle, vianočné rozprávky, punč a nezištná pomoc. Ak sa však stresu neviete zbaviť, možno si sviatky spríjemnite aspoň takto.

Pečte, no skúste to inak

Obdobie tesne pred sviatkami stresuje najmä ženy. Prioritou číslo jedna sa stáva pečenie. Na stole nesmú chýbať šuhajdy, medvedie labky, linecké a samozrejme medovníčky. Čo by ste povedali na to, že tento rok do príprav zapojíte aj deti?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A u d r e y F i t z j o h n (@audreyfitzjohn) on

Pri pečení môžu pomáhať, vykrajovať jednotlivé tvary alebo ozdobovať podľa svojej vlastnej fantázie. Utužíte vzťahy, užijete si trochu zábavy a všetko bude prebiehať v pokojnom duchu. Ak ešte stále hľadáte recept na tie najlepšie medovníčky, tu je náš tip, vďaka ktorému sú mäkučké do pár minút, ako ich dáte z chladu na stôl.

Budete potrebovať:

 • 500 gramov hladkej múky
 • 190 gramov práškového cukru
 • 2 vajíčka
 • 125 gramov masla
 • 1 ČL škorice
 • 1 ČL sódy bikarbóny, alebo prášku do pečiva
 • 1 ČL podrvených klinčekov
 • trochu perníkového korenia
 • 125 gramov medu

Postup prípravy:

 • Múku preosejte, do stredu rozbite celé vajíčka, pridajte tuhé maslo postrúhané na hrubom strúhadle, práškový cukor, perníkové korenie, škoricu, klinčeky, sódu bikarbónu a na záver med.
 • Rukami vymieste medovníkové cesto. Prikryte ho potravinovou fóliou a dajte do chladničky odpočívať ideálne na noc, minimálne však na 2-3 hodiny.
 • Potom cesto rozdeľte na dve polovice, poprášte každú trochou hladkej múky a vyvaľkajte. Vykrajujte medovníčky hrubé asi 0,5 cm. Pečte pri teplote 170 stupňov naozaj len pár minút (6-8). Uvidíte, ako rýchlo budú medovníky hotové.

Vyskúšajte šťastie a vyhrajte s Lidl

Keďže sviatky sú aj o nakupovaní, ktoré býva často kvôli množstvu ľudí v obchodoch stresujúce, nevyhneme sa mu. Stres však môžeme zmierniť takouto parádnou výhrou. Lidl si pre všetkých prichystal súťaž, do ktorej sa môžete zapojiť aj vy. Pri každom nákupe nad 15 eur dostanete pri pokladni súťažnú kartičku.

Foto: lidl

Navyše ak bude váš nákup v hodnote aspoň 30 eur, dostanete kartičky dve a čím vyššiu sumu budete platiť, tým viac kartičiek môžete získať. Keď zotriete vyznačené pole, nájdete 9-miestny kód, ktorým sa môžete zapojiť do súťaže a vyhrať jednoznačne najkrajší darček pod stromček. Súťažíte o naozaj krásne ceny! Vyhrať môžete 5 x Kiu Sportage alebo 100 x 3-dňový pobyt vo Wellness Hoteli Chopok****. Viac informácií nájdete na stránke www.lidl.sk/vianoce.

Nakupovanie darčekov

Foto: pixabay

Ešte mamine jeden, bratovi, starej mame, kolegyni…Obdarovať chceme jednoducho naozaj každého, na kom nám záleží. V mnohých prípadoch sa spoliehame na decembrové výplaty, no zlé plánovanie mnohých ľudí doženie aj k požičiavaniu. Naša rada znie: plánujte a skúste si tohtoročné sviatky skôr vychutnať v rodinnom a priateľskom duchu. Menej je niekedy viac.

Stresuje vás upratovanie? Skúste zmeniť prístup

Šikovná Marie Kondo učí upratovať celý svet. Základom je nenechať si všetko na poslednú chvíľu ale snažiť sa po malých krokoch postupovať systematicky. To znamená, že každý deň upracte nejakú časť alebo sekciu (napríklad knihy alebo kuchynské pomôcky) a na Štedrý deň nebudete musieť pohnúť prstom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DeCluttr Me (@decluttrme) on

Efektívne upratovanie zahŕňa dva hlavné kroky:

 • Vyraďovanie zbytočných vecí
 • Nájsť vhodné miesto pre veci, ktoré skutočne potrebujete

Vyskúšajte tento rok tipy práve od kráľovnej poriadku a zbavte sa možného stresu, ktorý by vám práve táto činnosť mohla priniesť.

Podľa štúdie z roku 2002 uviedlo až 44% opýtaných, že sú pre nich vianočné sviatky skutočne stresujúce. Výskum tiež ukázal, že muži boli oveľa šťastnejší a menej stresovaní ako ženy. Skúste sa aj v rodine na tému stres a sviatky viac porozprávať. Určite si priority a ciele, spojte sily a vytvorte si pohodovú atmosféru.

Nezabúdajte si aj oddýchnuť

V tom by vám výrazne mohla pomôcť napríklad aromaterapia. Vianoce sú ideálny čas, kedy korenisté a sladké vône môžu pomôcť. Zapáľte si sviečku, prípadne si vyrobte svoj vlastný difuzér, ktorý sa ideálne hodí aj ako darček pod stromček pre najlepšiu priateľku. Návod na výrobu nájdete TU.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Finding Eden Essentials (@findingedenessentials) on

Ak pociťujete únavu, prípadne trpíte na časté bolesti hlavy, pomôcť by vám mohla masáž spánkov. Ideálne je v tomto prípade zvoliť olejček a to s vôňou mäty, eukalyptu alebo takýto levanduľový.

Tipy na záver:

 • Do príprav zapojte rodinu a rozdeľte si povinnosti.
 • Nepripisujte veľký význam zbytočnostiam. To, že nestihnete tento rok umyť okná si naozaj nikto nevšimne.
 • Vianoce nemusia byť dokonalé vďaka tomu, čo všetko sme stihli urobiť. Dokonalými ich urobí rodina, pokoj a láska a preto, nestresujte sa a skúste ich tento rok stráviť v ozajstnej pohode.

Lucia M.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: