Tento muž mal veľa plastových fliaš a miesto v záhrade. Pohľad na jeho výtvor uchvátil všetkých susedov v okolí!


Pokiaľ máte vlastnú záhradu, iste potvrdíte, že plody z nej sú na nezaplatenie. Nič sa nevyrovná kvalitným a doma vypestovaným surovinám, ktoré nie sú ošetrené chémiou a vyrastú i bez použitia umelých prípravkov. Čo však v prípade, že je vaša záhradka extrémne malá, a preto si nemôžete dovoliť pestovať ovocie ani zeleninu? Menšiu plochu môžete využiť aj inak ako len na pestovanie kvetov a okrasných rastlín. Nasledujúci návod vám ukáže, ako aj na zopár metroch vypestovať množstvo chutných plodov prírody.

pixabay.com

Máte príliš malú záhradu, no chceli by ste pestovať viacero druhov zeleniny alebo byliniek? Ekologický aktivista Jill Redwood tento problém vyriešil po svojom a šikovný nápad ihneď zožal úspech. Obdiv okolia si vyslúžil vďaka svojej vertikálnej záhrade, ktorú vytvoril jednoducho, lacno a rýchlo. Úrodu, ktorú si teraz dokáže vypestovať, by mu závidel asi každý. Jill sa so svojím nápadom a postupom neváhal podeliť, a preto si takýto typ záhrady môžete vytvoriť aj vy.

takprosto.cc

Nielenže ušetríte miesto, zbavíte sa i veľkého množstva plastových fliaš, ktoré vďaka šikovnému využitiu nemusíte vyhadzovať a ničiť nimi životné prostredie. Veľkosť vertikálnej záhradky si môžete regulovať podľa vlastných potrieb a možností a starostlivosť o takto pestované plodiny si zjednodušíte ich vyvýšenou polohou. Menej bolestí chrbtice, ktorú často vyvoláva práca okolo záhrady v predklone, vymeníte za väčšiu radosť z úrody.

takprosto.cc

Vertikálnu záhradku je najlepšie pripevniť na kovovú mriežku. Možností je však viac a plodiny môžete pestovať aj na drevenej opore alebo inom type zvislej „steny“.

Budeme potrebovať:

7 plastových fliaš s objemom 1,5 litra

nožnice

drôt

vrták na perforovanie uzáverov fliaš

Postup:

takprosto.cc

Najprv sa zbavíme dna prvej plastovej fľaše, ktoré pomocou nožníc odstrihneme. Ostrý konec nožníc využijeme aj na vytvorenie otvorov na upevnenie fliaš. V hornej i dolnej časti fľaše urobíme zozadu po dve diery tak, aby boli oproti sebe. Cez tieto otvory potom prevlečieme drôt a fľaše upevníme na mriežku hrdlom nadol. Následne do nej nasypeme kvalitnú zeminu.

takprosto.cc

Následne vezmeme ďalšiu fľašu a zopakujeme postup s odrezaním jej dna a vytvorením dier v jej zadnej časti. Do uzáveru vyvŕtame dieru, ktorá bude slúžiť  na pretekanie vody. Fľašu umiestnime do prvej rovnako hrdlom nadol a pripevníme ju ku kovovej mriežke. Znova ju naplníme zeminou. Postup opakujeme pri ďalších fľašiach, pokiaľ nám neostanú posledné dve.

takprosto.cc

Pri šiestej fľaši neodrežeme len dno, ale polovicu fľaše a následne ju pripevníme rovnakým spôsobom. Nenaplníme ju však zeminou, keďže táto fľaša bude plniť len úlohu lievika.

takprosto.cc

Siedma fľaša s odrezaným dnom bude určená na naplnenie vodou. Preto jej znova vytvorte dieru vo vrchnáku a nalejte do nej vodu. Ak chcete, môžete do nej nasypať trochu piesku, ktorý bude slúžiť ako filter a taktiež spomalí prietok vody.

takprosto.cc

Systém vertikálneho pestovania máte v tejto chvíli prichystaný a na rade je už len umiestnenie semien. Po stranách fliaš vyrežte menšie obdĺžnikové otvory, do ktorých umiestnite semená a dovolíte im rásť. Stačí už len pravidelne zavlažovať a môžete očakávať bohatú úrodu.

takprosto.cc

Takýmto pestovaním sa vyhnete aj burine a samotný zber úrody je omnoho jednoduchší. Počet zvislých sústav fliaš vedľa seba je voliteľný a je len na vás, koľko „stĺpcov“ si vytvoríte.

Fľaše môžete pokojne nahradiť aj inými nádobami z plastu, no práve tento spôsob je asi najmenej finančne náročný, keďže ide o využitie odpadového materiálu. Uľahčite si tak prácu a pomôžete i po ekologickej stránke.

Pozri aj: Táto stará škola bola nedotknutá viac ako 50 rokov a rekonštrukcia trvala celé 3 roky! Keď uvidíte, ako vyzerá dnes, nebudete veriť vlastným očiam..

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), takprosto.cc

Viac skvelých návodov nájdete TU.


Komentáre

komentárov