Myslela si, že ide o ekzém, ktorý vylieči mastička. Táto mamička rýchlou reakciou zachránila život svojmu synovi

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: unsplash

Vyrážky by ste u detí určite nemali podceňovať. Dôkazom je aj prípad mamičky, o ktorej informuje portál Metro. Čo sa spočiatku javilo ako nevinné kiahne, potom vyrážka a napokon ekzém sa stalo niečím oveľa vážnejším. 

Keď Emma Royle zbadala vyrážku na svojom trojmesačnom synovi, bolo jej jasné, že chytil kiahne od svojej staršej sestry Nory. O niekoľko dní mu zmizli fľaky, no vyrážky zostali, tak ho zobrala k praktickému lekárovi. Povedal jej, že je to len ekzém, ktorý je u detí bežný. Predpísal mu krém, aby mu to ustúpilo.

Z vyrážky rakovina

O tri týždne neskôr sa však vyrážka začala šíriť a o niekoľko týždňov neskôr začal neustále zvracať. Emma a jeho otec Nick s ním zutekali do nemocnice, kde bol našťastie konzultantom v nemocnici detský onkológ. Ten si hneď uvedomil, že vyrážka nebola vôbec ekzém, ale výpovedná značka lymfocytov Langerhansových buniek (LCH). Tie patria do skupiny rakoviny, ktorá vo Veľkej Británii postihne ročne okolo 50 detí.

Dovtedy bol zdravé dieťa

Emma zavolala svojmu synovi Casperovi záchranku, pretože 12 hodín vkuse zvracal, takže jej bolo odporúčané, aby s ním išla do nemocnice. „Konzultant sa len raz pozrel na vyrážku a povedal: Dúfam, že sa mýlim, ale myslím, že viem, čo to je.“ Keď toto povie odborník na rakovinu, je jasné, že niečo nebude v poriadku. Dovtedy však bol zdravým dieťaťom. Keď sa jeho vyrážka rozširovala a dostavili sa aj ďalšie znaky, Emma nevedela, čo má robiť.

Desivá predpoveď

„Snažili sme sa ho dať do vane, aby sme zmiernili bolesť, ale on bol nekontrolovateľný… Bol v totálnej agónii… Lekári museli najprv zaistiť, aby nebol dehydratovaný, no všetci sa zhodovali v tom, že je v poriadku. Jedna zdravotná sestra nám však povedala, že sme ho dostatočne nekúpali, čo bolo to posledné, čo sme potrebovali počuť.“ Malému Casperovi sa však potvrdila desivá predpoveď, ktorá znela rakovina, preto potom musel podstúpiť 12-týždňovú chemoterapiu, ktorá ho vyčerpávala. Dobrá správa však bola, že nemal žiadne nádory.

Teraz sa má lepšie

„Spočiatku sme si mysleli, že chemoterapia funguje, vyrážky zmizli a vyzeral ako normálne dieťa, no keď sme si mysleli, že sa z toho dostal, jeho stav sa začal znova zhoršovať,“ povedala Emma. Jeho trojmesačný liečebný program sa skončil bez známok zlepšenia. Nakoniec podstúpil ešte jednu alternatívnu liečbu a práve tá zabrala. Teraz žijú ako normálna rodina, ale napriek tomu sa to môže všetko vrátiť.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: