Myslela si, že má na tvári obyčajnú pigmentovú škvrnu. Až neskôr jej lekár povedal, že je to niečo oveľa horšie

Lucia Mužlová Zdravie

Foto: needpix

Na úvod by sme radi pripomenuli to najdôležitejšie. Ak pozorujete akékoľvek zmeny na pokožke, či už v oblasti tváre alebo kdekoľvek na tele, mali by ste sa v prvom rade poradiť s lekárom. Prevencia je absolútny základ a nástroj k tomu, aby ste predišli nežiadúcim komplikáciám.

Myslela si, že je to pigmentová škvrna

To, čo sa stalo mladej žene je pripomienkou a akýmsi varovným prstom, že na nezvyčajné zmeny na tele by sme si mali dávať pozor. Ako informoval portál Metro, Gibson Miller, 24- ročná učiteľka si najskôr myslela, že má na tvári obyčajnú pigmentovú škvrnu. Pod ľavým okom sa jej objavilo niečo, čo najskôr vyhodnotila ako vyrážku, resp. neskôr aj ako pigmentovú škvrnku a nepripisovala tomu žiadny význam, pretože časom tento “úkaz” zmizol.

Po vyšetrení okamžite operácia

O pár mesiacov neskôr sa Gibson objednala k dermatológovi, ktorý si ale všimol, že na tvári predsa len niečo má. Poslal jej vzorky na biopsiu a prišla nečakaná a hrozivá správa. Ukázalo sa, že sa jedná o karcinóm, čo je najbežnejšia forma rakoviny kože. V princípe ide o to, že tam, kde bunky odumreli sa začnú vytvárať nové, ktoré vytvoria zhluk, ktorý sa javí ako svetloružová alebo začervenaná hrudka na koži, ktorú si človek ľahko môže pomýliť s už spomínanou vyrážkou.

Keď si Gibson prezerala svoje staršie fotografie, zrazu jej to bolo jasné. Hrudka tam po celý čas bola, aj keď ju nevnímala. O pár mesiacov neskôr išla na operáciu, kedy jej karcinóm vybrali. Potom nasledovala rekonštrukcia jej tváre, pretože zásah bol intenzívnejší, ako sa čakalo. Prečo však karcinóm vôbec vznikol? Dôvodom bola nesprávna a slabá ochrana pred slnkom a teda to, čo prizvukujú neustále aj lekári.

Oblasť pod očami je presne to miesto, kde si krému nanášame najmenej. Gibson od malička hrala tenis a na slnku strávila naozaj mnoho hodín. Nie vždy sa natrela opaľovacím krémom a nie vždy nosila pokrývku hlavy, ktorá by ju pred slnkom chránila. Práve toto bol moment, kedy si uvedomila, aká dôležitá je ochrana a prevencia.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: