Na čele krajiny je žena a preto pandémiu zvládli najlepšie na svete. Premiérka hovorí aj o 4-dňovom pracovnom týždni

Hyriaková Kristína

Foto: Governor-General of New Zealand / CC BY/pixabay

Premiérka Nového Zélandu si získala srdcia ľudí po celom svete. Môže za to hlavne jej prístup, ktorý je súcitný, ale naozaj veľmi odvážny. Zdá sa však, že ju milujú aj obyvatelia krajiny.

Ako uvádza portál Ladbible, Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu, a jej vláda, skutočne rastie na popularite. Nový prieskum ju podľa Newshub zaradil medzi najpopulárnejších lídrov v tomto storočí. Prieskum sa zameral na preferovaného predsedu vlády a jej hodnotenie sa zvýšilo o 20,8 bodu, čo je najvyšší počet od vykonania posledných oficiálnych prieskumov.

Premiérke rastie popularita

Popularita jej labouristickej vlády vzrástla až o 56,5 % a strana Nationals, čo je najväčšia politická strana na Novom Zélande, spadla na 12,7 bodu, teda o 30,6 %. Podľa premiérky je jej privilégium byť v tomto čase vedúcou osobnosťou. Predsedníčka vlády bola ocenená za spôsob, akým zvládla pandémiu koronavírusu, ale aj za ďalšie veci, ktoré sa posledný rok odohrali, ako je napríklad tragédia erupcie sopky a teroristický útok v kostole.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Veria, že urobila správnu vec

Až 92 % respondentov verí, že jej vláda urobila počas vypuknutia Covid-19 správnu vec, keď odstavila celú krajinu. Je zaujímavé, že 84 % ľudí, ktorí nie sú voliči jej strany a sú teda na opačnej strane politického spektra, si myslia to isté a jej rozhodnutia považujú za správne. Nedávno taktiež vyslovila myšlienku zavedenia systému „Trans-Tasman Bubble“, vďaka ktorému by ľudia z Austrálie a Nového Zélandu, mohli lepšie cestovať medzi krajinami bez toho, aby zostali v karanténe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Zameriava sa aj na ďalšie projekty

Napriek tomu, že projekt nebude realizovaný v blízkej dobe, ide o myšlienku, ktorá je vo veľkom podporovaná štátnymi a federálnymi ministrami. „Ľudia nebudú cestovať, ak by museli zostať v karanténe na oboch stranách. Dva týždne v jednej krajine a dva týždne v druhej. Ešte predtým, než to spravíme, však musíme všetko premyslieť,“ povedala premiérka a dodala, že ľudia majú očakávať neskôr a určite nie v priebehu pár týždňov. Hovorí sa taktiež o povolení letov medzi krajinami.

Prísne opatrenia už v začiatkoch

Ako sme vás informovali v inom článku, na Novom Zélande už koncom apríla hlásili len jednociferné počty nakazených, preto už vtedy spustili pozvoľné uvoľňovanie ekonomiky, avšak boli striktní, čo sa týka spoločenského života. Dávali si pozor na to, aby situáciu nepodcenili, a to aj napriek priaznivým výsledkom. Krajina už v začiatkoch epidémie zaviedla jedny z najprísnejších opatrení na svete, a to podobne ako Slovensko už vtedy, keď mali len niekoľko desiatok potvrdených prípadov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Rozsiahle testovanie

Spustili rozsiahle testovanie a na základe kontaktov s pacientmi vyhľadávali ďalších potenciálnych nakazených. Modely vtedy naznačovali, že ak nezavedú prísne opatrenia, bude mať krajina vyše tisíc nových prípadov denne. Už po desiatich dňoch spustili elimináciu. Krajina uzavrela pláže, zakázala plávanie, lov a dokonca sprísnila aj jazdu na bicykli, kde museli cyklisti dodržiavať potrebnú vzdialenosť. Rovnakú pritom musia dodržať aj pred obchodmi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Hneď po zavedení im začal klesať počet prípadov, v súčasnosti majú viac vyliečených ľudí ako nakazených. Konkrétne je to 1 153 potvrdených prípadov a 1 447 uzdravených. Počet úmrtí na koronavírus je 21. Napriek tomu, že opatrenia premiérky zo začiatku neboli veľmi populárne, ukázali sa ako účinné a práve to jej taktiež pomohlo dosiahnuť obľúbenosť. Ako uvádza portál The Guardian, premiérka taktiež navrhla, aby zamestnávatelia brali štvordňový pracovný týždeň a ďalšie pracovné možnosti za spôsob, ako podporiť cestovný ruch a pomôcť zamestnancom riešiť pretrvávajúce problémy rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.

Štvordňový pracovný týždeň

Povedala to počas živého vysielania na Facebooku, kde okrem iného oznámila, že kratší pracovný týždeň a viac voľna stimuluje hospodárstvo a povzbudí cestovný ruch doma, keďže hranice zostanú pre cudzincov zatiaľ zatvorené. Povedala, že mnoho obyvateľov tvrdí, že ak budú mať vo svojom pracovnom živote väčšiu flexibilitu, budú viac cestovať doma. Cestovný ruch totiž v dôsledku koronavírusu zaznamenal masívny pokles.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Vhodný pre lepšie zdravie

„Veľa ľudí tvrdí, že by sme mali mať štvordňový pracovný týždeň. Nakoniec je to však na zamestnancoch a zamestnávateľoch. Ako som povedala, je toho veľa, čo sme sa dozvedeli o covid a flexibilite ľudí pracujúcich z domu, o produktivite, ktorú je možné z toho dostať,“ povedala. Zároveň povzbudila ľudí, aby o tom premýšľali, ak si myslia, že by to boli schopní dosiahnuť. „Určite by to pomohlo cestovnému ruchu po celej krajine.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jacinda Ardern (@jacindaardern),

Andrew Barnes, zakladateľ spoločnosti Perpetual Guardian, prešiel na štvordňový pracovný týždeň v roku 2018 a zistil, že jeho zamestnanci sú šťastnejší a produktívnejší, režim im priniesol množstvo výhod pre duševné a fyzické zdravie. Podľa neho by to bolo nielen dobré pre Nový Zéland, dodal však, že je dôležité zachovať výhody, ktoré prináša práca z domu. Teda čistejší vzduch, produktivita a pomoc podnikom.

Najnovšie články