Na modriny žiadny ľad a z oka nikdy nič nevyberajte! Toto je 10 mýtov o prvej pomoci, ktorým ste doteraz verili


V prípade, že vy alebo ľudia vo vašom okolí potrebujú poskytnúť prvú pomoc, jedná sa o minúty alebo dokonca sekundy. V situáciách, kedy potrebujeme ošetriť popáleniny, rany alebo utíšiť bolesť si často spomenieme na rady od priateľov alebo známych. Nie vždy sú však takéto odporúčania zhodné s tým, čo by bolo v danej situácii vhodné urobiť. Vyvarujte sa najčastejším mýtom, ktoré sa týkajú poskytnutia prvej pomoci a ušetrite si tak ďalšie komplikácie.

V stresovej situácii, akou zranenie alebo bolesť istotne je môžeme často konať impulzívne a robíme prvú vec, ktorá nás napadne. Často sú to rady od známych, ktoré nemusia byť správnym riešením pri poskytovaní prvej pomoci. Ktoré to sú?

Použiť ľad na modriny a opuchy

Ľad a chlad skutočne napomáha predchádzať vzniku hematómu a zmierňuje opuchy. Nesmie sa však prikladať priamo na kožu a medzi ľadom a kožou by mala byť istá vrstva. Ani igelitové vrecúško nie je postačujúce a môžete si tak spôsobiť nepríjemné omrzliny.

flickr.com

Správne je vytvoriť medzi ľadom a kožou vrstvu, napríklad použitím uteráka a chlad by mal na postihnuté miesto pôsobiť najviac 20 minút. Potom si dajte na 20 minút pauzu a postup opakujte.

Rozotretie alkoholu alebo octu pri vysokej teplote

Jedným z mýtov je i nanesenie alkoholu na pokožku osoby s vysokou teplotou. Trením s alkohol i ocot dostávajú do krvného riečišťa.

pexels.com

Pri vysokých teplotách v skutočnosti pomáha vysoký prísun tekutín a chladnejšie prostredie v miestnosti, v ktorej sa pacient nachádza. Ideálna je teplota okolo 16 až 18 stupňov. Takto si viete pomôcť aj pri horúčkach do 39 stupňov. Pri vyššej teplote by ste už mali vyhľadať lekársku pomoc.

Zdvihnutie človeka, ktorý stratil vedomie

Ak niekto stratí vedomie, nesnažte sa ho dvíhať alebo olievať studenou vodou, mohli by ste mu len privodiť kŕče. Nesprávne je aj podávať človeku, ktorý sa prebral z bezvedomia kávu alebo energetické nápoje v snahe zvýšiť mu tlak. Zbytočne ho tým dehydrujete.

pixabay.com

Človeku, ktorému prišlo slabo dvihnite nohy, rozopnite tesné oblečenie a nechajte ho nech vstane, až keď mu bude lepšie.

Jogurt alebo kyslá smotana na popáleniny

Budete cítiť úľavu len vďaka chladnému produktu, ktorý na chvíľu utíši bolestivý pocit. Ďalším problémom je prepichovanie vzniknutých pľuzgierov, čo by ste nikdy nemali robiť. Odhalíte tak ranu tým, že odstránite ochrannú vrstvu a necháte tak priechod infekciám alebo vzniku abscesu.

maxpixel.freegreatpicture.com

V skutočnosti by ste mali ruku držať pod studenou vodou asi 15 minút, čo vám uľaví od bolesti.

Pokus napraviť vykĺbenie

Pokiaľ nie ste lekár, nikdy sa nesnažte napraviť vykĺbenie alebo vyvrtnutý členok. Môžete tak spôsobiť viac škody a pacientovi prihoršiť.

investitureachievement.org

Zranené miesto by ste mali čo najskôr znehybniť a zafixovať. Takéto ošetrenie je maximum, čo môžete ako laik urobiť. Následne vyhľadajte lekársku pomoc.

Teplo na natiahnutý sval

Nikdy neprikladajte na natiahnuté svaly teplé obklady ani ich nenatierajte hrejivými masťami.

pixabay.com

Využiť by ste mali naopak účinky chladu. Ten zmierni bolesti a znižuje zápal tkanív. Najmä by ste aspoň 2 dni nemali zaťažovať postihnuté miesto.

Vyvolávanie zvracania v každom prípade otravy

V prípade otravy agresívnymi látkami nie je dobrým nápadom umelo vyvolávať zvracanie. Môžete si poškodiť vnútorné tkanivá a zhoršiť svoj stav.

pixabay.com

Mali by ste čo najskôr privolať lekársku pomoc. Ak osoba začne zvracať, nepodávajte jej mlieko alebo minerálku ale obyčajnú vodu, najlepšie izbovej teploty.

Odstraňovanie ostrého predmetu z oka

Oko je veľmi citlivé a náchylné aj na najmenšie poranenia. V prípade, že v ňom máte cudzí predmet, nesnažte sa ho odstraňovať, pretože aj jemný pohyb predmetom môže vyvolať poranenie oka.

flickr.com

Oko si zakryte gázou a zalepte, následne ihneď vyhľadajte pomoc odborníka. Výnimkou je len prípad, že by vám oko zasiahla chemická látka. Vtedy ho čo najrýchlejšie vymývajte vodou.

Odstraňovanie predmetu z rany

Pokiaľ ide o triesku alebo podobný malý objekt, pokojne si ho pinzetou z rany vyberte. Ak sa ale jedná o úlomky skla, kovov alebo iné väčšie predmety, nikdy ich z rany nevyťahujte. Pokiaľ nie ste v blízkosti lekára, mohli by ste si spôsobiť masívne krvácanie, ktoré nebudete vedieť zastaviť.

pixabay.com

Aj keď to možno bude vyzerať desivo a len s veľkým sebazaprením by ste vedeli postihnutého odviezť do nemocnice s nožom v tele, nechajte jeho vytiahnutie na lekárov. Predídete porušeniu ciev, svalov alebo šliach.

Aplikácia masti na rany

Rana sa najrýchlejšie zahojí, ak má prísun vzduchu. Ak by ste ju natreli masťou, vytvárate nežiadúcu vlhkosť, ktorá spomaľuje proces hojenia.

commons.wikimedia.org

Ranu by ste mali vyčistiť vodou, následne tiež môžete použiť dezinfekciu na rany. Potom miesto zakryte obväzom alebo gázou, takže bude rana môcť „dýchať“.

Pozri aj: Novinári si opäť posvietili na vojvodkyňu Kate! Takmer na každej fotografii má na rukách leukoplasty. Prečo ich nosí vždy na inom mieste?

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), adme.ru

Viac článkov o zdraví nájdete TU.


Komentáre

komentárov