Na ostrove Bali sa schyľuje k prírodnej katastrofe, ktorá možno ovplyvní aj počasie. Evakuovali už viac ako 120 000 ľudí

Monizz

Indonézsky ostrov Bali čelí obrovskej prírodnej katastrofe. Evakuovaných bolo už viac ako 120 000 obyvateľov. Strach rastie ľuďom v očiach priamo úmerne s pohľadom upretým na prebúdzajúcu sa sopku Agung.

Článok pokračuje pod videom ↓
wikimedia.org

Tá naposledy vybuchla v roku 1963 a tak sa zdá, že história sa čoskoro zopakuje. Sopka už vypúšťa dym a seizmológovia sa boja, že poplach ešte len nastane. Je ešte svet pripravený na ďalšiu prírodnú katastrofu?

Do nebezpečnej zóny ohraničujúcej sopku zo vzdialenosti približne dvanástich kilometrov spadá zhruba 60 000 obyvateľov. V súčasnosti sú už vraj všetci evakuovaní. Ani odborníci však nedokážu celkom presne odhadnúť, akou silou sopka zasiahne tento kus zeme a či je potenciálna ohrozená zóna skutočne dobre ohraničená. Evakuovaní obyvatelia odišli k príbuzným do iných častí ostrova, alebo sa nachádzajú v dočasných táboroch.

freegreatpicture.com

„Vo všeobecnosti prebehla evakuácia nadmieru dobre, logistické služby sú zabezpečené a bez väčších problémov vychádzajú v ústrety potrebám evakuovaných,“ informoval zástupca agentúry Sutopo Purvo Nugrohu.

Neodvážia sa odhadnúť jej silu

V potenciálne nebezpečnej zóne nainštalovali odborníci päť veľkých sirén, ktoré by mali obyvateľov okolia varovať pred erupciou. Ak by sa niekto v tom čase v miestach nachádzal, sirény mu dajú dostatočne včas vedieť, aby čo najrýchlejšie zutekal. Okrem ľudí evakuovali záchranári aj viac ako 100 000 zvierat žijúcich na úpätí a svahoch sopky Agung. V čase evakuácie zverstva spásalo lúky sopky viac ako 30 000 kráv, nie všetky sú však už v bezpečí. Evakuácia zvierat ešte stále prebieha. Pre miestnych sú tieto zvieratá dôležité, pretože predstavujú zdroj obživy. Väčšina tunajších ľudí sú totiž poľnohospodári. Aj medzi nimi sa však našlo zopár, ktorí sa evakuovať odmietli.

wikimedia.org

Najaktívnejšia vo štvrtok

Indonézske vulkanologické centrum informovalo, že sopka Agung bola zatiaľ najaktívnejšia vo štvrtok 29. septembra, zaznamenali až 125 vulkanických otrasov. „Keď sa pozriete na jej veľkosť, môžete vidieť, že sa akoby zvyšuje. Ešte včera sme zaznamenali niekoľko otrasov tretieho stupňa na Richterovej stupnici“, uviedol Dr.Kasbani, hlavný vulkanológ tejto oblasti.

wikimedia.org

V Indonézii bola posledná erupcia v roku 2005, kedy vybuchla sopka Manaro Vuy. Okolie zaplavila lávou a popolom. Krajina vyhlásila výnimočný stav a nešťastiu v podobe ľudských obetí stihli kompetentní včas zabrániť.

wikimedia.org

Faktom ostáva, že v Indonézii je zhruba 130 sopiek. Aj ostrov Bali, ktorý je známy rajskými plážami, vodou a najromantickejšími dovolenkami v poslednom čase turistov trochu postrašil. Ministerstvo cestového ruchu Bali turistov v otvorenom liste upozornilo, že ostrov je bezpečný a vyhýbať by sa mali len oblasti v okolí aktuálne vyčíňajúcej sopky Agung.

wikimedia.org

S najväčšou pravdepodobnosťou zažije Bali v najbližších dňoch jednu z najväčších erupcií za posledných sto rokov. Dá sa predpokladať, že v okolí sopky bude zničené naozaj všetko. Seizmológovia napriek tomu tvrdia, že tunajšia krajina sa z otrasu rýchlo spamätá.

Pozri aj: Brad Pitt podľa novinárov prehlásil, že Angelina absolútne nezvláda výchovu ich detí. Bude ich nakoniec vychovávať on?

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články