Na Slovensku dnes očakávame extrémne silné búrky. V týchto okresoch hrozia aj povodne

TASR Ešte viac

Ilustračná foto: TASR/Ján Krošlák

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami, na pondelok vydal výstrahy pre celé Slovensko. Pre Banskobystrický. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke.

Slovenský hydrometeorologický ústav zvýšil na pondelok výstrahu pred búrkami na druhý stupeň pre Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. Pre zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe.

Meteorológovia upozorňujú, že s búrkami môžu byť na východe krajiny a na strednom Slovensku spojené prívalové zrážky s úhrnom 30 až 50 milimetrov. Vietor môže dosiahnuť v nárazoch 70 až 110 kilometrov za hodinu. V prípade zvyšných častí Slovenska sa môžu vyskytnúť krátkodobé, ale intenzívne lejaky. Spadnúť môže 20 až 40 milimetrov zrážok, vietor môže dosiahnuť v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu. Výstrahy platia predbežne od 10.00 do 17.00 h.

Búrky a intenzívne zrážky môžu spôsobiť aj materiálne škody, lokálne sa môžu vyskytnúť aj povodne.

Niektoré obce majú pre búrky 3. stupeň povodňovej aktivity

Búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami sa v nedeľu popoludní na východnom Slovensku prejavili vzostupom vodných hladín v severnej časti povodia Tople a Ondavy. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v okrese Bardejov starostovia obcí Becherov, Zborov a Chmeľová na vodnom toku Kamenec s prítokmi, v obci Jedlinka na toku Jedlinka a v obci Varadka na toku Ondava. TASR o tom informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

“Vplyvom búrkovej činnosti sprevádzanej intenzívnymi zrážkami došlo k vzostupu vodnej hladiny na toku Kamenec. Pozorované je vybreženie vody z koryta v neupravenej časti toku. K zaplavovaniu dvorov a pivníc rodinných domov dochádza aj vplyvom vnútorných vôd – voda z polí a lesov,” uviedol Bocák k situácii o 18.00 h. Správca toku sleduje situáciu na tokoch v obciach s vyhláseným stupňom povodňovej aktivity.

Celkovo na vodných tokoch východného Slovenska počas nedele prevládala ustálenosť až pokles vodných hladín. Na miestach s intenzívnou búrkovou činnosťou bol predpoklad prechodného výrazného vzostupu vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňa povodňovej aktivity, najmä na menších tokoch.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: