Na úplné zastavenie koronavírusu budeme potrebovať vakcínu, hovorí Svetová zdravotnícka organizácia

TASR Ešte viac

Foto: TASR/AP

Na úplne zastavenie šírenia nového koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19, ktoré si celosvetovo dosiaľ vyžiadalo vyše 114.000 úmrtí, bude potrebná bezpečná a účinná vakcína. Uviedla to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), informuje agentúra AFP.

“Naša globálna prepojenosť znamená, že riziko opätovného zavlečenia a obnovenia COVID-19 pretrvá,” povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuálnom brífingu zo Ženevy. Zdôraznil, že “v konečnom dôsledku bude na úplné prerušenie prenosu potrebný vývoj a dodanie bezpečnej a účinnej vakcíny”.

Foto: TASR/AP

Šéf WHO tiež vyzval na len “pomalé” rušenie opatrení proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 s tým, že šírenie COVID-19 sa zrýchľuje vysokým tempom, pokles ochorenia je však pomalý.

Bude potrebná vakcína

“Inými slovami, cesta dole je oveľa pomalšia než cesta hore,” vyhlásil. “Obmedzujúce opatrenia musia byť rušené pomaly a kontrolovane. Nemôže sa to stať všetko naraz… môžu byť zrušené, len keď budú zavedené všetky správne zdravotnícke opatrenia vrátane významnej kapacity na sledovanie kontaktov.”

Foto: TASR/AP

Tedros okrem toho povedal, že nový koronavírus je desaťkrát taký smrteľný ako vírus tzv. prasacej chrípky, známy ako A/H1N1, ktorý spôsobil globálnu pandémiu v roku 2009.

“Vieme, že (choroba) COVID-19 sa šíri rýchlejšie, a vieme, že je smrteľná, desaťkrát taká smrteľná ako pandémia chrípky v roku 2009,” povedal Tedros.

Koronavírusová choroba si dosiaľ vo svete vyžiadala vyše 115.000 životov, nakazilo sa viac ako 1,8 milióna ľudí. WHO eviduje 18.500 obetí “prasacej” chrípky, ktorú odhalili najskôr v Mexiku a USA v marci 2009, podľa štúdie odborného lekárskeho časopisu Lancet, zahŕňajúcej aj odhadované počty úmrtí v Afrike a juhovýchodnej Ázii, však bolo obetí 151.700 až 575.400.

Foto: TASR/AP

Pri pandémii chrípky typu A/H1N1, vyhlásenej od júna 2009 do augusta 2010, sa nepotvrdili pôvodné obavy z ešte väčšej smrteľnosti, približuje AFP. Vakcíny prišli rýchlo, no Západ, najmä európske krajiny, a WHO čelili následne kritike, že reagovali prehnane v čase, keď si každoročné epidémie chrípky podľa údajov WHO vyžiadajú 250.000 – 500.000 obetí.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: