Na verejnosť prenikli nové informácie z paláca! Britská kráľovná Alžbeta II. plánuje abdikáciu a jej nástupcom bude…


Najznámejšia kráľovná sveta, ktorá je pri moci už od februára roku 1952, sa plánuje vzdať trónu. Moc teda prejde do rúk jej najstaršieho syna, ktorým je princ Charles. Ten si však na panovnícke kreslo ešte chvíľu počká. Kráľovná tento krok hodlá urobiť až keď dosiahne vek 95 rokov, čo potrvá ešte ďalšie 4 roky. Je však možné, že Charles moc neprevezme?

commons.wikimedia.org

Kráľovský dvor je v týchto dňoch ako na ihlách. 91-ročná Alžbeta II. totiž vyslovila svoje plány o odovzdávaní moci do rúk jej syna. Všetky pochybnosti verejnosti svojím vyhlásením zamietol pod koberec Robert Jobson, ktorý je kráľovským komentátorom. Pre Wall Street Journal povedal: „Hovoril som s množstvom vysoko postavených členov dvora, ktorí potvrdili, že prípravy na odovzdávanie kráľovského trónu sú už v tejto chvíli v plnom prúde.“

commons.wikimedia.org

Kráľovná, ktorá nastúpila na trón po smrti jej otca Georgea VI., plánuje ďalej vládnuť a odovzdať trón až po dosiahnutí 95 rokov. Všetky prípravy a právne úkony potrebné k tomuto kroku sa už údajne začali. Keďže si je kráľovná vedomá svojho veku, chce zabezpečiť hladký chod odovzdávania moci. Takáto forma plánovaného prenechania trónu svojmu potomkovi je akousi miernejšou formou abdikácie, ktorú Alžbeta II. vždy odmietala.

commons.wikimedia.org

Princ Charles by sa tak mal stať panovníkom už o 4 roky. Momentálne 68-ročný syn kráľovnej sa k celej situácii ešte verejne nevyjadril. Ostáva však faktom, že pri budúcom preberaní kráľovskej moci sa z neho stane najstarší monarcha, aký kedy v Spojenom kráľovstve preberal takúto funkciu.

Pozri aj: Ďalšia svadba! Už túto sobotu povie po dlhoročnom vzťahu svoje áno známa slovenská speváčka

zdroj: babskeveci.sk (Jana L), uk.businessinsider.com


Komentáre

komentárov