Na WhatsAppe sa objavila samovražedná hra. Momo strieda Modrú veľrybu a doháňa mladých ľudí k zúfalým riešeniam

Lucia Mužlová Ešte viac

Hra sa až priveľmi ponáša na koncept, ktorým sa uberala aj Modrá Veľryba. Momo je meno účtu, ktoré figuruje na Facebooku a na WhatsAppe. Obrázok, ktorý stránku reprezentuje, je strašidelný už sám o sebe. Ten bol pôvodne výtvorom japonskej umelkyne Midori Hayashi, ktorá však s hrou nemá nič spoločné.

Hra pravdepodobne započala na Facebooku. Mexická policajná jednotka pre vyšetrovanie internetových zločinov, vydala pred touto hrou varovanie na Twitteri: „Všetko začína na Facebooku, kde sú účastníci vyzvaní k tomu, aby komunikovali s neznámym číslom. Niekoľko užívateľov napísalo, že pokiaľ na toto číslo poslali správu, odpoveďou boli agresívne a násilné obrázky, ktoré mnohokrát súviseli s vyhrážaním.

Hra predstavuje nebezpečenstvo, pretože kriminálnici, ktorí za ňou stoja, môžu odcudziť osobné a citlivé informácie o osobe, ktorú neskôr donútia k samovražde. Obrázky taktiež môžu poľahky vyvolať depresie, úzkosti a ďalšie duševné poruchy. Odkedy táto „výzva“ započala, jej autori využili niekoľko rôznych čísiel a jej následky boli zaznamenané v Mexiku, Spojených štátoch, Francúzsku a Nemecku.

Neidentifikovaná osoba, ktorá stojí za hrou, útočí najmä na mladých ľudí. Správy na obete vyslovene útočia a súčasťou „hry“ je prijímať rôzne úlohy. Pokiaľ ich obeť odmietne splniť, príde vyhrážanie. Argentínska polícia spája túto hru so samovraždou 12-ročného dievčatka, ktoré sa obesilo po tom, ako na svoj telefón nahralo video. Jej mobil sa našiel neďaleko a polícia má podozrenie, že k smrti ju niekto dohnal.

Španielska polícia vydala na svojom Twitteri varovanie: „Najlepšie je ignorovať absurdné výzvy, ktoré sa šíria internetom. Nekontaktujte sa s Momo. Ak uvidíte tvár tejto ženy, ide o nebezpečnú hru, ktorá sa šíri medzí tínedžermi na WhatsAppe.

Pozri aj: Preslávila ho Lady Gaga a rekordné tetovania. Zombie boy, Rick Genest, spáchal samovraždu, talentovaného herca našli doma mŕtveho

unilad.co.uk

0
Komentovať (0)