Najčastejšie príznaky delta variantu, ktorý máme už aj na Slovensku. Takto ho rozlíšite od klasického koronavírusu

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pexels

Najčastejšie hlásenými príznakmi vo Veľkej Británii pri klasickom koronavíruse je bolesť hlavy, bolesť v krku a nádcha. Na svete je už však nový variant delta.

Tento týždeň bol potvrdený variant delta už aj na Slovensku. Ako uvádza portál BBC, nie je úplne jednoduché odlíšiť klasický koronavírus a variant delta. Profesor Tim Spector, ktorý vedie štúdiu o symptómoch koronavírusu tvrdí, že pri mladých ľuďoch sú príznaky s delta variantom veľmi zmätočné. Môže sa prejavovať ako ľahké prechladnutie.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Najčastejšie príznaky

Pacient sa vôbec necíti veľmi zle, no je extrémne nákazlivý a ostatných ľudí môže vystaviť riziku. Dôležité je, aby si každý, kto si myslí, že má koronavírus, nechal urobiť test. Klasické príznaky koronavírusu všetci už veľmi dobre poznáme.

  • kašeľ
  • horúčka
  • strata čuchu alebo chuti
FOTO TASR – Milan Kapusta

Profesor Spector však tvrdí, že tieto príznaky sú menej časté. Vychádza z údajov od tisícov ľudí, ktorí príznaky zaznamenávali do aplikácie. “Od začiatku mája sledujeme najčastejšie príznaky u používateľov tejto aplikácie a nie sú rovnaké ako v minulosti,” povedal. V súčastnosti variant delta predstavuje 90 % prípadov koronavírusu vo Veľkej Británii. Pomerne častá je stále horúčka, ale strata čuchu sa už v 10 najčastejších príznakoch neobjavuje.

FOTO TASR – Milan Kapusta

Aké príznaky má delta variant?

Mladí ľudia majú oveľa miernejšie príznaky a často majú pocit, že sa proste len necítia fit a niekde prechladli. Keď už však príznaky naplno vypuknú, je to celá škála niečoho nového. Zimnica, strata chuti do jedla, bolesti hlavy a bolesti svalov sú najčastejšie spojené s infikovaním. Ďalšie najčastejšie príznaky sú tieto:

  • vysoká teplota
  • nepretržitý kašeľ
  • strata alebo zmena vône a chuti

Profesor tiež opakuje, že ak sa cítite zle, určite by ste sa mali nechať otestovať.

0
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: