Najčastejšie príznaky nového variantu omikron: Takto ho rozlíšite od klasického koronavírusu

Kristína Hagarová Zdravie

Foto: pexels

Variant koronavírusu omikron sa pravdepodobne bude ďalej rozširovať a predstavuje veľmi vysoké globálne riziko. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Svet je v pohotovosti a lekárka z Južnej Afriky bola jednou z prvých, ktorá mala podozrenie na iný kmeň koronavírusu. Ako uvádza portál EuroNews, podľa lekárky Angelique Coetzee to zatiaľ vyzerá tak, že symptómy tohto variantu sú mierne a možno ich liečiť aj doma. Doktorka si už v novembri všimla siedmich pacientov, ktorých symptómy boli veľmi odlišné od dominantného variantu delta, hoci len veľmi mierne.

Hlavný príznak je únava

Prvým znakom, ktorý si všimla, bola únava. To je hlavný príznak, ktorý jej pacienti hlásili. Taktiež medzi príznaky zaradila aj bolesť hlavy, tela a škriabanie hrdla. Na rozdiel od delta variantu však pacienti nenahlásili stratu čuchu a chuti a nedošlo ani ku ťažkému dýchaniu.

Foto: unsplash

Doktorka zistila, že sa deje niečo iné po tom, čo sa celá rodina s podobnými príznakmi nahlásila. Všimla si, že príznaky sú iné napriek tomu, že koronavírus bol prítomný. Väčšina z nich sa však necíti zle a zatiaľ nepotrebovali ani pľúcnu ventiláciu. Zatiaľ však doktorka upozorňuje na to, že jej pacienti nemali viac ako 40 rokov a nie je jasné, ako na omikron reagujú starší pacienti.

Vedcov znepokojuje rýchlosť šírenia

Aj keď je zatiaľ hlásených len pár prípadov, vedcov znepokojuje rýchlosť jeho šírenia. Hlavnou neznámou sú však aj jeho viacnásobné mutácie, ktoré WHO znepokojujú kvôli riziko reinfekcie. Vedci sa obávajú toho, že proti nebude nebudú účinné žiadne lieky ani vakcíny.

1
Komentovať (0)

Dnes by ste nemali premeškať: